reklama
reklama
BulletPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

BulletInformační servis
Zasílání novinek e-mailem
BulletČlánky autora
BulletVyhledávání

BulletReklama
Václave, stojíme za tebou
BulletReklama
www.tv7.cz
BulletPočítadlo dluhu
BulletStáhněte si knihu
BulletDoporučujeme knihy
Lukáš Petřík - Konzervativní revoluce Margaret Thatcherové a Ronalda Reagana

Margaret Thatcher: Umění vládnout

Peter Schweizer: Reaganova válka

Gonzalo Vial: Pinochet

Evropské otazníky

Křesťanství a ateismus

Jak katolická...
BulletPrůzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď

BulletPoliticky nekorektní trička
Objednejte si politicky nekorektní trička
BulletReklama
EU Book shop
BulletReklama
BulletDoporučujeme
Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Desatero Mladé pravice

Pat Buchanan

Ron Paul

Hnutí pro život

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Standing Together with Israel

Československo 2008 tour

Učitel financí

Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí

Autor: Dušan Streit | Publikováno: 6.6.2012 | Rubrika: Ekonomika
Ilustrace

Řeč samozřejmě není o mléku, ale o mechanismech, jimiž Německo uplatňuje svou dominanci, nejen ekonomickou. Hodně se teď hovoří, kterak nebohé Německo musí doplácet na nezodpovědné dlužníky typu Řecka. Ono je to však trochu jinak.

To je totiž až konec příběhu, na jehož začátku bylo euro jako nástroj odstraňující bariéry pro uplatnění německé hospodářské a obchodní převahy. Od zavedení společné měny pasivní obchodní bilance dnešních “hříšníků“ vůči třeba Německu akcelerovala až na čtyřnásobek. Má to několik příčin:

 

1) V pomyslném ringu bez váhových kategorií je zákonité, že silní a bohatí budou dále bohatnout a slabí a chudí dále chudnout.

2) Euro odstranilo poslední obchodní bariéry v eurozóně, zejména vzalo chudším státům komparativní výhodu nižších cen.

3) Evropská centrální banka ve Frankfurtu udržuje nízké sazby, které vyhovují Německu, ale pro méně výkonné státy znamenalo omezení přílivu zahraničních investic a naopak stimulovalo hospodaření na dluh.

4) Euro vzalo těmto státům možnost devalvovat vlastní měnu jako nástroj tržní regulace.

5) Euro kamuflovalo finanční situaci celých států a než to narazilo na ratigovové signály, přivodilo rozmařilé předlužování států. Těžili z toho politici, kteří si tím kupovali čas k nezodpovědnému vládnutí.

6) Druhou stranou téže mince je stejně rozmařilé chování věřitelů, kteří v honbě za dalšími úrokovými výnosy nezodpovědně půjčovali předluženým státům.

 

Řešením by mohla být vnitřní devalvace, tedy snížení mezd a příjmů, ale k tomu není politická vůle. Nejhorší je, že Řecku chybí i světýlko na konci tunelu, což bere motivaci ke změně chování. A Portugalsko, Itálie, Španělsko, ale i Francie se tomuto začarovanému kruhu začínají blížit (ačkoliv jejich banky mohou být samy věřiteli).

Euro byl politický, nikoliv ekonomický nástroj integrace. A podle toho to také dopadá. Německo díky tomu posiluje hospodářsky i politicky, i kdyby to původním cílem nebylo. Pokud není měnová integrace v zemích s různě výkonnou ekonomikou doprovázena nikoliv jen politickou integrací, ale především integrací skutečné solidarity, tedy i pohledávek, řešení v rámci společné měny neexistuje. Musela by platit jakási (alespoň) federativní solidarita známá třeba z industrializace Slovenska nebo z připojení Východního Německa.

Čtěte také:

Německo nás brzy překvapí

Hlavním problémem Evropy zůstává brutální Německo, které ji chce ovládat

Překlad Lisabonské smlouvy z bruselštiny do češtiny

Evropská unie a hrozba zkázy Německa

 

Jenže oni chtějí integrovat politickou moc a centrální bankovnictví (ECB), ale nechtějí integrovat pohledávky jakožto náklady vyrovnávání hospodářství ve společném prostoru. Dluhy by chtěli rozředit mezi všechny (dokonce z eurozóny na celou EU - euroval), ale pohledávky vzniklé akumulací úroků nechtějí položit na oltář sjednocování. Eurobondy by přivítali jen ti s horším ratingem, protože Německu a třeba Rakousku by to zvýšilo úroky ze státního dluhu.

Německá kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že eurobondy by nepřispěly k růstu v EU. Rakouská ministryně financí Marie Fekterová navíc řekla, že by bylo pro ni nepředstavitelné se dívat, jak by eurobondy zvýšily úroky z rakouských úvěrů. A je vymalováno.

Pokud bereme eurobondy jako test solidarity eurozóny, můžeme směle konstatovat, že euro nemělo být nikdy zavedeno. Politická integrace ničemu dobrému nepomůže, pokud není reálné počítat se solidaritou členských států alespoň na úrovni, jakou mívají federace. Pak by to – bráno externě – se zadlužením EU nebylo tak tragické. Ale to je zjevně nereálné.

Dokud budou na jedné straně utopické záměry a na druhé straně zůstane – alespoň u bohatších členů – stávající míra předvídatelného sobectví, dnešní problémy se budou vzdor jakýmkoliv administrativním receptům a líbivým proklamacím prohlubovat. Je třeba pohlédnout realitě do očí. Selhala nejen vize Spojených evropských států, ale i federalizace. Pak je i společná měna ekonomický nesmysl.

A tak budou do bohaté německé velkomlékárny dojit mléko všechny chudší země. Některé už i krev. A nezbude jim, než mléčné produkty (alegorizující veškerý import) pořizovat na dluh. Jak dlouho? Než dno narazí na strop. Že se pak „společný dům“ zhroutí, je nepochybné.

 

Ceterum autem censeo Unionem Europaeam esse delendam!

Klíčová slova: euro EU Německo
reklama
1084 čtenářů | 58 komentářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení
Další články od tohoto autora:
Komentáře


Re: Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí
(Brabec, 6.6.2012 3:26:48)
Odpovědět
Autore, hezký příměr.Jinak, tohle Klaus melduje od samého začátku. Na místě je spíš otázka: Proč nevystoupíme
Re: Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí
(mag, 6.6.2012 8:03:58)
Odpovědět
Stará vesta - za protektorátu platila stupnice:1) říšský Němec 2) sudetský Němec 3)vhodný český pracant 4) ostatní brak určený k likvidaci. No a pak se to nějak převrátilo.
Re: Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí
(Dan, 6.6.2012 9:05:35)
Odpovědět
Včera vyšel na patrii, konečně zajímavý článek, o německých akrivech v zahrničí, o jejich růstu atd.

Musím říct, že ty cifry šokovaly i mě samotného..


V roce 1999 činil zjednodušeně řečeno, Majetek Němců mimo Německo, kolem 2200 miliard eur

2011 to bylo už 5800 miliard eur

145 bilionu korun !!

Mimo američanů, není žádný národ takto bohatý.

Ve státech eurozony mimo Německo tvoří německá aktiva 2800 miliard eur, proto je pro němce důležité zabránit bankrotům a zachovat euro, pád jejich aktiv by mohl být obrovský.

Celkově Němci v Evropě vč. ruska vlastní přez 5000 neněmeckých fiem a příjmy tekoucí do německa jsou z eurozony očně kolem 2 bilionu korun, celosvětově pak 7 bilionu kč ročně příjmu, ze zahraničí do Německa.

Výkon německé ekonomiky je tedy nejenom HDP a jeho růst opřený primárně o obří export, ale i zisky vznikající v zahraničí a tekoucí domů, součet těchto parametrů tzv. GND T činí z Německa zemi s 3. největším kapitálovým příjmem nasvětě, v celkové cifře nikoliv na hlavu a to po USA a číně.
Re: Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí
(Kalous, 6.6.2012 9:36:43)
Odpovědět
Dane, zase si vybíráš co se tě hodí. Já tady čtu jak se Německo nejen z vnějšku ale i zevnitř zadlužuje, stovky měst mají dlouhodobě ztrátové rozpočty, které budou brzy nesplatitelné. Např. v sev. Porýní Vestfálsku má vyrovnaný rozpočet jen 8 měst ze 400.
Re: Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí
(Dan, 6.6.2012 9:50:58)
Odpovědět
Přečti so znova ty čísla co tam uvádím, mimo američanů nemá žádný jin. stát či národ takto velká aktiva v cizině, pro tovoji invormaci němců je 8x tolik co čechů a moravanů, jejich aktiva v cizině jsou však ne osminásobná, ale 1000x vyšší nežli česká !!

Už měsíce ti tu vysvětluju že nemůžeš srovnávat dluhy boháčů a chudáků, madrský dluh je 71%, německý nyní 81%, přesto německé bondy mají úrok -0,6 +1,7%, madarské 7% !!!

Ty prostě nechceš pochopit že dluh rockefelera a tebe je rozdíl, promiň ale seš trochu pomalejší.

Berlín např. v roce 2001 měl dluh ve výši 95% svého HDP a zkrachoval ??
Pokud zvládáš splácet, čili máš příjem, není důvod pro paniku.

Německo prakticky loni zastavilo růst státního dluhu, deficit byl 0,6%.
Toto naše země není sto dokázat, je tak slabá že když utáhne výdaje, propadá se růst, když je povolí, roste dluh, jsme v pasti nekonkurenceschopnosti a kapitálového nedostatku.

Existuje index schopnosti splácet, ten má německo 2. nejvyšší nsvětě, po USA, čr s polovičním státním dluhem je však 32 nasvětě.
Podle tohoto indexu se tvoří i úroky na půjčkách států, zohlednuje se riziko, proto se němců často půjčuje zcela zadrama, protože je to jistá investice, jednak jejich firmy rostou a mají zisky a příjem do kasy přez daně a druhak, má i samostný stát, města, země v SRN majetek a příjmy v podnikání.

VW např. vydělává wolfsburgu ročně miliardy ...

Doufám že vnímáš ty rozdíly mezi bohatým a chudým státem a nepoměrem v rizikovosti dluhů..
Re: Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí
(Dan, 6.6.2012 10:04:33)
Odpovědět
Možná by tě zajímalo jak se vede němcům jako takovým..
květnová čísla:

Nezaměstnanmost 6,7% /Bavorsko 3,4%, Hamburský region 2,3%, Frankfurt 2,8%/

mimochodem, FaM byl loni vyhlášen městem s nejvyší životní úrovní v Evropě, v 10 nejbohatších regionech Evropy jsou dva německé, Hamburg a Bavorsko

průměrná mzdy rostla o 5%, důchody o 3,5%, daňová zátěš lidí klesala !!
A to o 3%.

Loni byl nejvyšší daňový výběr v zemi za 24 roků a tak se staví již zcela vyrovnaný rozpočet.
Re: Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí
(Kalous, 6.6.2012 12:53:22)
Odpovědět
Dane, rozhodující je všeobecná spokojenost původních obyvatel Německa. Jsem přesvědčen ža nasranost narůstá a s nostalgií vzpomínají na staré dobré časy v NSR. Pád železné opony a podpora území bývalé NDR jim přinesly jen velké výdaje (kromě investorů, bankéřů a obchodníků - tedy menšiny) + ztráty kolem EU, miliony imigrantů - jako obyčejný Němec bych pěnil. Co by mi bylo po dluzích nějakých Řeků, Irů, Italů, Španělů, Portugalců, Maďarů, Lotyšů ap. - poslal bych je fšechny do pr.dele a chtěl zpátky dobrou německou marku.
Re: Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí
(Dan, 6.6.2012 13:26:52)
Odpovědět
Stará dobrá marka by při opuštění eura byla dle JP Morgan k dolaru 2:1, tedy vše z německa pro USA a další dolarové trhy čínu, indii, atd. by vzrostlo o 60-80% na ceně.

Ještě horší by byla situace vůči jihoevropským měnám, tam by šlo o staprocent rozdílového růstu, německé výrobky neprodejné !

časem by si to sedlo, ale němcům by to teda nepomohlo..


sjednocení německa stálo SRN přez 7 000 miliard marek, který jin. stát by to ekonomicky ustál, ukaž mi ho !

Ať se to někomu líbí nebo nelíbí, vedle USA a číny zde bude jediný velký hráč na světové scéně a budou to Němci, Britům sbyli TOP gíír, Královna a Hery PÓtr.
Re: Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí
(Dan, 6.6.2012 13:29:59)
Odpovědět
Víš kam tečou zisky firem jako je Lídl, Penny, Makro, Hornbach, Baumax, Buhaus, Spar, Kaufland...atd.

Víš kde má svoje matky RWE a EON ??

hurá, škodovka vydělává, ale kdo ji vlastní a ovládá, kde si z jejich zisků staví stadiony a dálnice ??

Hádej !
Re: Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí
(Já, 6.6.2012 16:06:46)
Odpovědět
Ale to snad je jejich chyba.Nebo nedostatek nějaké morálky.To je normální obchod,ale ten má jednu podmínku.Musí na to být nejméně dva.A ten druhý byl a zatím je tento stát a jeho aparát.Takže jednoduše.Nebylo by Lídlů bez českého ůředníka.
Re: Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí
(Dan, 6.6.2012 21:03:10)
Odpovědět
Nee, já jsem tím chtěl jenom říct, že je třeba si uvědomit, kdo ovládá tuto zemi obchodně - v maloobchodu mají němci až 75% pod kontrolou..

Vydavatelství novin a časopisů mají dokonce 82%, energetika 50%, průmyslové podniky 33%, atd. atd.

Co je to česká republika ???

Jsou to živnostníci, dělníci, úředníci a pár podnikatelů..
Re: Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí
(cook, 6.6.2012 23:25:38)
Odpovědět
A četls dobře?A co třeba článek "ztrácí německá ekonomika dech?"Meziměsíční pokles v dubnu o 2,2 % se nevešel ani do nejpesimističtějších předpovědích ekonomů a analytiků.Meziroční pokles 0,9 % z toho produkce kapitálového zboží jako jsou tovární stroje klesla o 3,7 %.Zakázky průmyslových podniků se v dubnu snížily meziměsíčně o 1,9 %.Německo navíc zažívá propad investic a to čtvrletně o 1,4 % a spotřeba domácností stagnovala.
další článe k ze včerejška a opět Patria:
Německá ekonomika klopýtá.Podnikové objednávky poklesly o téměř 4 %.Přesně meziročně o 3,8 %.A hlavně článek z 1.6 který zmiňuješ jen z části jenž se ti hodí.
Výjednávací pozice Německa je slabá.
Protože Německo nemůže přistoupit na rozpad eurozóny jelikož nakoupilo při vzniku eurozóny aktiva ostatních členských států a o něž by při rozpadu došlo a to v rozsahu 1.800-2.400 mildr.eur.A dále ztrátu konkurenceschopnosti ve výši 30 až 40 %.Německo je ve vlastní pasti.Každopádně je jisté že za účet eura tvrdě zaplatí.Tak a neno tak.
Re: Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí
(Dan, 7.6.2012 10:23:58)
Odpovědět
To ale udělali 4 dny svátků a kratší měsíc, proto se vždy operuje meziročními rozdíly víš, protože pokud porovnáváš meziměsíční a meziq nemá to pražádný vypovídací hodnotu, důležité je y/y.

Německý HDP roste y/y 1,7%, průmysl pak +0,5%

Vzhledem k tomu že loňský rok byl mimořádně dobrý, je to dobré skore, německo zatím, žádné problémy nemá.
Re: Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí
(Dan, 7.6.2012 10:29:43)
Odpovědět
O mimořádně dobré kondici německa svědčí nejenom jeho ekonomický růst v krizi +1,7% HDP - klíčový ukazatel, ale také neustále klesající a rekordně nízká nezaměstnanost 6,67%, nejnižší od roku 1970 !!

Loňský export byl nejvyšší v existenci země a průmyslová výroba byla na 24 letém maximu :-)

Mzdy v Německu rostou v průměru 5%, důchody o 3,5% průměru, zároveň se snižují daně.


Daňový výběr za 1q opět rekordní, loni nejvyšší v historii země :-)

Loňský deficit s.r. 0,6%, 3. nejnižší v celé EU.

Náklady německých firem na expanzy v 2011 nejvyšší v existenci země, meziroční nárůst 13%, od roku 2009 se zvýšily o 100%.

Jak už jsme si řekli, Německo se stalo světovou trojkou ve výrobě a obchodu se zbraněmi, 12% podíl na světovém trhu.
Předstihlo Británii.
Re: Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí
(Dan, 7.6.2012 10:35:54)
Odpovědět
ze 40největších německých měst mělo loni 33 vyrovnané rozpočty, pro porovnání z 20 španělských měly vyrovnané rozpočty 4, z 15 řeckcý ani jedno, ze 66 italských 8.

Jen velmi těžko hledají zuřivý Klausohujeři nějaké vady na německém hospodářství, což je uprostřed krize neuvěřitelné :-)


Jako bonbonek dodávám, že Němci, kteří dnes mají významnější burzu nežli brutové a sbaží se o vytvoření největší světové burzy vůbec, staví super obří letiště u Berlína, které by mělo do 5 let být větší nežli Londýn hsirouw..

Co zbude Britům ???

Královna, protože otu nikdy v Německu nestojí, rodinu vyžírků v zasotávající zemi.
Re: Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí
(pro khůka od Dana :-), 7.6.2012 11:18:56)
Odpovědět
10 leté dluhopisy aktuální sazby:

Německý 1,36%
Belgie 4,7%
Itálie 5,5%
Madarsko 7%
řecko 23,5%

čekám an španělské..
Re: Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí
(Dan, 7.6.2012 11:36:05)
Odpovědět
Francouzské 2,46%
španělsko 6%
Re: Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí
(cook, 7.6.2012 16:26:43)
Odpovědět
Pro "přepážkového Dana" a pročpak asi?Protože když klekne to "slavné" euro tak měna používaná Německe prudce vzroste.Tudíž německé dluhopise slouží jako zabezpečení.Mimochodem loni v dubnu byl stejný počet pracovních dní.Takže si tu výmluvu nech.
Re: Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí
(Dan, 7.6.2012 16:44:52)
Odpovědět
ty seš ale vůůl, mezi m a mezi q !! K tomu jsem to psal duben/květen, inteligentne !


ještě jednou, vaše blahorodí mezi ročně roste německé HDP, průmysl i spotřeba domácností blbý co a víš co dál ??

Fitch dnes pohrozil snížením ratingu Británie, s tím že nemůže mít AAA jako němci, protože tomu neodpovídá síla jejich ekonomik a její zdravost..

:-(
Re: Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí
(cook, 7.6.2012 21:43:13)
Odpovědět
Jasně a proto jsi napsal"to udělali 4 dny svátků a kratší měsíc.První si přečti na co reaguji a až pak se rozčiluj,moulo.
Re: Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí
(Dan, 7.6.2012 16:48:22)
Odpovědět
ještě tu blbost cos napsal k tm bondům, seš fakt ekonomický analfabet, bondy nelze převádět z měny do měny !!!

To je úrok na německý eurobond, kdyby padlo euro, což je utopie , tak padnou i tyto eurové bondy, hlupáku !!
Re: Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí
(cook, 7.6.2012 18:24:43)
Odpovědět
Ale lze,záleží jak a pod čím byly schváleny.A ty dluhopise které Řekové nemůžou vyměnit je pouze 14 %.
Re: Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí
(Dan, 8.6.2012 8:41:25)
Odpovědět
to teda nejde, pokud přecházíš na jin. měnu, tak abys mohl zachovat rollingový systém a pokračovat v úvěrování, musíš garantovat cený papír dle pravidel, když řecko přejde na drachmu jeho bondy zůstanou v eurech !!

Samozřejmě můžeš přestat splácet, ale pak už další rollaut nebude, nebo li nikdo ti nepůjčí.

v devalvující se měně ti nikdo nepůjčí a nikdo s ní ani nebude chtít obchodovat, takvých případech, fungují v hl. transakcích jin. měny jako např. na ukajině, v rusku svého času atd.
Když padal rubl, až 40% všech pohybů v rusku bylo v dolarech.

Je to další z blábolů Václava Klause, a jin. hlupáků, že takto se může řecko zbavit dluhů, nemůže dál bude dlužit v eurech ale devalvací drachmy se ty dluhy znásobí.
Přestane platit, zastaví se další půjčky, lidi zdechnou.
Re: Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí
(Dan, 8.6.2012 8:46:34)
Odpovědět
Pokud by měna končila zcela, což je technicky nesmírně složitá věc v případě globální měny, téměř nereálné..
Pak musíš zakončit dle pravidel emisi vyplacením, a pak vydat novou emisi v jin. měně, to si neurčuješ ty coby stát, můžeš být i žalovaný arbitrem, je to porušení zákona o cených papírech.


Takže nemáš pravdu, khůku, víš já jsem bondy dělal a tys o nich slyšel tak z jedoucího vlaku.

připomínáš mě toho troubu co mě jednou na MBA zkoušel ze státních dluhopisů a pokladničních poukázek, já jsem v tomto oboru pracoval několik roků a on o nich četl z učebnic, takový český Venca Klausů, když se dověděl co dělám, měl strach mě i zkoušet..
Re: Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí
(cook, 8.6.2012 14:47:27)
Odpovědět
Moulo,kdybys v tom oboru opravdu dělal tak bys věděl že při přechode měn záleží u dlohopisů pod jakou judikatůrou byly dluhopisu uzavřeny.Zda pod mezinárodní(a pak to opravdu nelze) a nebo pod národní (a pak lze dluhopise převést na národní měnu pod kurzem jenž byl v době přechodu měn).Ty "přepážkový" odborníku.
Re: Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí
(Ortsa, 8.6.2012 15:41:36)
Odpovědět
Dan demagogicky sděluje jenom některé informace, které se mu hodí do jeho představ o "bezchybné" EU.
Re: Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí
(Dan, 8.6.2012 19:37:27)
Odpovědět
Nelze to učinit, je nutné vydat nové cené papíry znovu je ocenit a prodat.

Původní bondy musí být před ukončením vyplaceny institucí která je vydala a přijala půčku.

Prostě to nejde...

Je potom jenom na investroech jestli si nové koupí nebo nekoupí, ty v jin. měně, ale měna dluhopisu je nepřevoditelná, už jenom proto že investor si vybírá nejenom typ a původ, ale i měnu, je to klíčová záležitost.

Proto např. maďarské eurové dluhopisy desetileté mají urok 4,5% a forintové 7,1%.

Pokud by to šlo, dalo by se stím neuvěřitelně šqahovat, ale fakt to nejde, porušilo by to jeden ze základních parametrů tohoto ceného papíru.
Re: Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí
(Já, 6.6.2012 12:03:14)
Odpovědět
To je ale zase diskuse.Zeptejte se Němců,jak jsou osobně spokojeni,jaké prožívají dramata v souvislosti s evropskou,néli světovou krizí.Zeptejte se jich na související společenskou krizi.Budou většinou mlčet,nebo se divit o čem to sakra mluvíte.Tady je kdekdo napadá,ale za co?Že jsou odpovědný stát,především vůči svým občanům.Že mají odpovědně nastavenou ekonomiku,včetně daňových zátěží,což má odraz v optimálním výběru těchto daní.A jejich společenském využití,nezaměňovat za zneužití.Oni opravdu většinu svého HDP tvoří doma a jenom poptávkový převis je nutí převádět část ekonomiky mimo Německo.Oni většinou totiž ví proč se vyplácí pracovat.Studují?Ano,ale studium berou jako nezbytnou přípravu na budoucí práci a to konkretní.A tak se nemůže stávat,že zedník studuje střední školu a úředník musí mít školu vysokou a to dokonce bez ohledu na odbornost.Ještě,že to zatím neplatí u lékařů.Jinak oni ti lidé skutečně pracují,vydělávají peníze a ty investují do svého života.A ten celek tvoří to co jsou.
Re: Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí
(Dan, 6.6.2012 12:16:33)
Odpovědět
Myslím že český šovinismus v podání Klausovi party demagogů, je to nejhorší co nás mohlo potkat, antigermanismus nám pak znemožnuje isnpiroaci a tím možnost dostat se z krize a zaostávání.

Zatímco američané či číňané se jezdí do německa učit a kopírovat, my je přehlížíme, bagatelizujeme jejich úspěchy hledíme do zemí BRIC, tragikomické, Klausovské..

Ale zatímco Klausovi ps štěkají, německá karavana jede dál a akceleruje svoji expanzi v asii i jižní americe, dnes je VW už nejenom nejprodávanější v Evropě, ale i v číně, brazílii a dalších zemích, česko klopítá, německo roste.
Re: Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí
(Kalous, 6.6.2012 12:58:05)
Odpovědět
Dane, netvoř si své ekonomické zákony. Když Německá ekonomika vzroste o 4% - naš skoro automaticky také o polovinu o 2% (a naopak, při poklsu klesne s ní). Pokud by německá ekonomika dlouhodobě rostla a zde klesala - tak náš stát řídí neschopný do.bytek.
Re: Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí
(Dan, 6.6.2012 13:21:59)
Odpovědět
Jenomže přesně tak to je, máš konečně pravdu !


Němci rostou o 1,7 a my klesáme o -1 % !!!
Re: Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí
(Dan, 6.6.2012 13:33:50)
Odpovědět
Něco ti povím Kalousi, seš v důchodě, máš volno, kup si lístek do Frankfurtu, projdi se tam mezi mrakodrapama, kup si turistickýho průvodce, dočteš se tam že ve městě je největší nákladní letiště v Evropě, 3. největší celkově, 327 bank tam má centrály a pobočky je tam sídlo 3.největší akciové burzy světa, rozhlídni se po parkovištích, po restauracích, všimni si jak jsou oblečení lidé, co dělají důchodci a pak se můžýeme o něčem bavit, lecos ti dojde..

Každý Klausohujer by se tam měl jet podívat, pak se vrat do Brna, do Prahy, rozhlídni se tam.. špina, bordel, zácpy, všudy samý úřad ..

Nejnověji se úpadku Havlova česka věnuje i Die Welt..
Re: Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí
(Rentier, 6.6.2012 15:55:55)
Odpovědět
Kdo viděl pád neporazitelného britského impéria po jeho vítězství ve druhé světové válce , ví jak lehce mohou velmoci ztratit moc . Pokud se bude měnit struktura obyvatel světa tou měrou a rychlostí jako dosud , asi se to ukáže i na politické moci současných premiantů . My , co jsme mohli pozorovat pád "tisícileté říše" , uvažujeme i o podobných "paradoxech" .
Re: Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí
(Dan, 6.6.2012 20:58:59)
Odpovědět
No, i tak se nato dá dívat, všechno má svůj úpadek a konec, čr je v úpadku už od roku 1945, Německo naopak už 50 roků roste a sílí, nůžky se stále rozevírají, bývaly doby, kdy náš a německý ekonomický výkon an ahlavu býval přinejmenší stejný, ty jsou ale v nenávratnu !
Re: Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí
(Cersa, 6.6.2012 22:19:20)
Odpovědět
Dane, vám to údajné nenávratno v rámci ČR vyhovuje, že?
Re: Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí
(Dan, 6.6.2012 22:30:04)
Odpovědět
Nevyhovuje, ale je to realita.

Kašpaři jako Klaus co z nás dělají pupek světa můžou ošulit jedině pecivála..
Re: Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí
(Cersa, 6.6.2012 23:15:59)
Odpovědět
Pesimisti nebo škodolibí říkají, že se záležitosti nedají změnit k lepšímu.
Re: Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí
(Dan, 7.6.2012 11:01:32)
Odpovědět
To není pesimismus, ale realita, já jen nechci lidi obelhávat, nemáme žádnou šanci, dotáhnout Německo, ani jedno procento šance !

Máme ale šanci, s jin. politiky, s eurem a se zcela jin. hospodařením státu dotáhnou některé slabší členy EU.
Re: Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí
(Cersa, 7.6.2012 13:01:48)
Odpovědět
Dane, které politiky konkrétně, kteří jsou podle vás schopni zlepšit ekonomickou situaci v ČR, máte na mysli?
Re: Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí
(Dan, 7.6.2012 13:07:26)
Odpovědět
Jsem pro úřednickou krizovou vládu opřenou a o specialisty ze zahraničí, nejlépe němce, švýcary a lucemburčany, určitě bych přizval i skandinávsé úředníky kvůli organizaci a postupům.

češi sami nejsou schopni se z toho dostat.
Re: Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí
(Cersa, 7.6.2012 13:27:00)
Odpovědět
Velice podstatný a nutný krok ke zlepšení stavu ČR je SNÍŽENÍ IMUNITY politiků v ČR NA MINIMUM.
S nízkou imunitou budou politici rozhodovat a jednat mnohem zodpovědněji a poctivěji. V takovém případě budou ochotni vyslechnout skutečně dobré rady a doporučení a také podle nich budou realizovat zlepšující postupy.
Re: Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí
(Cersa, 7.6.2012 13:29:13)
Odpovědět
Ještě doplním, že ani tzv. úřednická vláda není žádnou zárukou kvality vzhledem k současné nehorázné imunitě politiků v ČR.
Re: Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí
(Dan, 7.6.2012 13:42:35)
Odpovědět
ˇUřednícká vláda je zárukou nestranosti, nezávislosti na velkých stranách.

Opřít se ale musí o zahraniční odborníky o cizince ze zemí kde systém funguje !!

Odstranění imunity ano, ale to neschopnost čechů nevyřeší.

škoda auto funguje protože jí řídí němci, Kia Hyundai roste protože je řídí němci a nikomu v koreji to nevadí, naopak..

češi si neumí vládnout, bohužel ani moravané..
Re: Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí
(Cersa, 7.6.2012 18:30:45)
Odpovědět
Hledal jsem, jak to je s úřednickou vládou. Následující vyjádření mi připadá solidní:

"K nestrannosti je nutno zmínit i pojem apolitičnost, který však úřednickou vládu nevystihuje, i
když takto bývá úřednická vláda často vnímána ze strany veřejnosti. Je nutno podotknout, že
úřednická vláda ĆR nemůže vzniknout bez politické podpory poslanecké sněmovny.
Tedy v principu
nemůže být apolitická, protože jí musí vyslovit důvěru politici. Strany se proto musejí dohodnout
na kandidátech, kteří nejsou příslušníci stran či nejsou hlasitými vyznavači politické ideologie.
Tímto způsobem se zajistí, že úřednická vláda nebude vadit žádné straně, která vznik vlády
posvěcuje důvěrou. Nebo se strany shodnou na tom, že si navzájem budou tolerovat svoje stoupence,
čímž je pojem nestrannost omezen....
Vzhledem k výše uvedenému nelze tedy znak nestrannost vnímat jako apolitičnost vlády, či úplnou
nestrannost ministrů, ale spíš jako neupřednostňování politiky jedné ze stran, které úřednickou
vládu podpořily, před politikou druhých stran."

To je z diplomové práce - viz http://is.muni.cz/th/207009/pravf_m/ured_vlady.txt
Re: Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí
(Dan, 8.6.2012 8:35:44)
Odpovědět
To já přece vím, ale jde oto, že jejimi členy jsou nestraníci a měli by to být odborníci z oborů !!!

Můžou to být skuteční profesionálové, ekonomové, polytologové, prostě profíci, tak aby o tom oboru něco věděl.

U nás je jeden rok ministr šéfem zemědělství, druhý třeba zdravotnictví a vzděláním a praxí je to třeby učitel, děs !!


A to hlavní je že kolem sebe musí mít cizince, experty s praxí z fungujících zemí !!!

Samozřejmě že ta vláda nemůže být apolitická, to je pitomost, ale může být nestranická.
Nemít přímé vzaby na korupční strany, ODS a čssd hl.
Re: Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí
(Kalous, 6.6.2012 21:39:48)
Odpovědět
Jsem Dane v důchodě ale moc volna nemám. Občas si musím přivydělat, abych se dostal jednou za rok na Šumavu nebo do Tater, z důchodu bych na to neměl. S Frankfurtem ti věřím, je to centrum všeho včetně bankovnictví. Ale žádná sláva netrvá věčně, když se se.re skoro celá Evropa, dokonce začínají mít trochu problémy Švýcaři, Německo se krizi nevyhne. Němci tvrdí, že se u nich již začínají objevovat "řecké ostrůvky", výroba meziměsíčně březen-duben také poklesla o 2%. Je toho na Němce příliš mnoho, i když jsou "dobří".
Re: Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí
(Dan, 6.6.2012 22:16:54)
Odpovědět
Frankfurt je drahej, ale Berlín by sis mohl dovolit, 1500 bus, a tam seženeš hotel v centru za 1100 i se snídaní, stačí 2 noci, fakt se tam mrkni, je to zážitek !
za 3-3,5 tisíce to pořídíš, kvantum mujeí a všeho, doporučuju..

Vím, že situace lidí tu je blbá, lae já s tím nic nenadaělám..
Re: Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí
(Keuk, 6.6.2012 22:21:38)
Odpovědět
Ty ceny uvádíte v korunách nebo v eurech?
Re: Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí
(Dan, 6.6.2012 22:27:39)
Odpovědět
??

Samozřejmě že v korunách..


V eurech by to snad bylo do New Yorku a zpátky..

Co to je za otázku ?
Re: Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí
(Keuk, 6.6.2012 22:54:16)
Odpovědět
Jsou tací, kteří cenu letenky z Evropy do New Yorku pokládají za pakatel.
Re: Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí
(Dan, 7.6.2012 11:04:56)
Odpovědět
Doporučil sem mu Berlín, protože je tam krásně, zajímavá místa, přez 200 muzejí, největší zoo nasvětě, nádherné vlakové nádraží, kus historie kousek od čr a hl. vše levné, hotely, jídlo, atd. svyjímkou točeného piva, klidně si tammůže jíst v rstauracích v centru a ještě si levněji nakoupit domů věci..

A uvidí tam ten pokrok, který u nás nikde nevidím..
Re: Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí
(Zappa, 7.6.2012 7:07:19)
Odpovědět
Dane nežij v iluzi, že je na tom solidně jen Německo. Celej sever, Finsko, Švédsko, Norsko, teda skandinávský země, pak příbuzní germánů, holanďani, lucemburčani, dánové a zase ti norové. Tam jsem byl posledních letech několikrát a je to kvetoucí bohatá země s nádhernou přírodou a řídce obydlená. Je tam fakt krásně, podobně nádhernou přírodu mají místy paradoxně i na Kavkaze. Norsko mám prošláplý až k Narviku, tam maj dokonce v muzeu ještě starý nacistický uniformy s odznaky Narvik. To z doby kdy nacisti a část Norů byli bratři ve zbrani.

Němci fungují dobře díky poválečný hospodářský spolupráci s EU a se světem. Je jich taky 80 milionů, tak aby za nimi nebyly vidět taky nějaký výsledky, by bylo smutné. Norů je skromněji, těch je jen asi 5 milionů.

Jinak v Norsku na venkově "chcíp pes", je tam brzo tma, část roku takové polární šero, nebo noc. Krásná příroda, ale už za dva nebo tři týdny člověk jede rád domů. Jsou tam kvanta přistěhovalců, i arabů, ale za kasami marketů jsou hlavně Filipínky, je tam i hodně Poláků, kteří i tam bohužel občas něco čmajznou.Obyčejný Nor tuto práci nedělá. Jinak pokud se jde v srpnu do lesa na hřiby, můžeš jít klidně s kosou, houby rostou všude a nikdo je nesbírá, kromě pár Čechů, a Ukrajinců a Poláků. Norové je kupují zásadně v marketech.
Re: Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí
(Dan, 7.6.2012 10:21:34)
Odpovědět
Já vím, Finsko roste 1,7% stejně jako němci, Belgie 1,6, Lucembursko a švýcrasko dokonce 4%, roste i švédkso, norsko, rakousko, dokonce i Irsko !!

V podstatě celý sever bez Holandsko je vrůstu.

Významně rostou Poblatské země 7,5%, Polsko 4%, Slovensko 3,2%.

Padáme my a madři, stagnují frantíci a mírně klesají angličané.
Re: Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí
(Dan, 7.6.2012 11:12:22)
Odpovědět
Nepopírám fakt, že je Němců více nežli ostatních Evropanů, ale podívej se na Rusko 140 milionu lidí, kde jsou nějaké výtvory ??
Brazílie 220 milinu, Indie 1,1 miliardy, čína 1,4 miliardy nebo třeba malajsie 400 milionu atd.

Němců je asi jako Vietnamců, nebo třeba Turků, těch je 70 mega a dalších 8 mega jich běhá po Evropě, kde máš nějaké výsledky ??

Když byl hokej, všiml sis kdo ho sponzoroval ?

Zepter, henkel, jegrmajstr, Nivea - Německo
Rajfka - Rakousko
Tissot - švajc

Germáni jsou prostě lepší než anglosasové či američané, to už je tedka jasné, jediný důvod proč začínají světu dominovat až nyní je 2. světová válka, může zato Hitler, díky němu pak po válce anglosaský svět vyraboval ten germánský a doted z toho těží.
Re: Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí
(Dan, 6.6.2012 22:19:36)
Odpovědět
Německo se neposere, má oromné rezervy a ty čísla jsou zase jenom meziměsíční, meziročně průmysl roste...

naše idiotský servy furt uvádí m/m, ale tam hraje roli třeba svátky, stačí 4 dny volna a už je meziměsíční pokles, to nemá žádnou vypovídací hodnotu.
Re: Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí
(Dan, 6.6.2012 22:25:12)
Odpovědět
Já sem byl tedka o víkendu ve F, krize tam žádná fakt není, spíš se řeší expanze, němci chtějí sežrat největší americkou burzu NYSE Euronext, ale EK jim to nechce dovolit, pokud by se to povedlo, přesune se těžiště světového akciového trhu do Evropy, Deutsche Berse se odvolala..
Mluvil jsem tam s hodně lidma z různých bank, žádné poklesy v Německu nejsou.
Re: Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí
(ila, 6.6.2012 23:47:46)
Odpovědět
už jsme prošvihli dobu vystoupit z eu, ted na to doplatíme...bohužel konstatuji, že klaus měl pravdu...ve všem co se týká eu...dojedeme, je vymalováno...
Re: Je Německo dojná kráva? Ne, oligopolní mlékárna! Do doby, než se evropský dům zhroutí
(Fiz, 7.6.2012 0:23:07)
Odpovědět
Za chyby se platí.
Teď jde o to, aby zaplatili skuteční viníci.