Rýnské zlato (1. část operní tetralogie “Prsten Nybelungův”)
Opera o 4 dějstvích
Skladatel: Richard Wagner
Libreto:    Richard Wagner
Premiéra:  22.9.1869 Mnichov

1. dějství: Na dně Rýna Woglinda a Flosshilda hlídají zlatý poklad. Přes otcův zákaz o něm vypravují trpaslíkovi Alberichovi. Svěří mu i tajemství, že se pokladu může zmocnit jen ten, kdo se navěky zřekne lásky a kdo prý z rýnského zlata ukuje prsten, dosáhne velké moci. Alberich, jenž zpočátku toužil po některé z rusalek, je najednou uchvácen touhou po zlatě. Prokleje lásku a zlato uloupí.

2. dějství: Vysoko v horských výšinách se pne krásný hrad, nové sídlo bohů, které pro Wotana a Fricku vystavěli obři Fasolt a Fafner. Wotanovi se hrad Walhala velmi líbí, ale méně už to, že má zaplatit za práci a dát obrům to, co slíbil – Freiu, bohyni mládí a lásky. I ostatní bohové se brání Freiu vydat, protože bez ní pozbudou věčného mládí. Wotan spoléhá na důvtip a lest boha Loga. Když tedy obři přicházejí pro svou odměnu, Loge jim vypravuje o čaromocném prstenu, který si Alberich ukul z rýnského zlata. Za takový prsten jsou obři ochotni Freiu vrátit, ale zatím ji však s sebou odvádějí. Její nepřítomnost hned zle postihne bohy tím, že stárnou. Wotan s Logem proto sestupují do podzemí Nibelheimu, aby Albericha o prsten připravili.

3. dějství: Pomocí prstenu se Alberich mezitím zmocnil vlády nad všemi Nibelungy a nutí je těžce dobývat zlato ze skal. Jeho bratr Mime mu musel z rýnského zlata ukout přilbu, která dokáže proměnit svého nositele v jakoukoliv podobu, nebo ho učiní neviditelným. Mime odvedl dobrou práci, svědčí o tom bití, kterým se mu neviditelný Alberich odvděčil, sotva byla přilba hotová. Naříká si Wotanovi a Logovi a ti slibují, že Nibelheim zbaví Alberichovy tyranie. Předstírají k němu obdiv, kterým se dá vychloubačný trpaslík snadno ošálit. Na jejich přání se pomocí přilby proměňuje v ohromného hada, a pak na lstivou Logovu výzvu v žábu. Loge žábu přišlápne, zmocní se přilby a Alberich se svíjí v jeho rukou. Tak ho dostanou z podzemí.

4. dějství: Wotan a Loge přivádějí Albericha do sídla bohů a donutí ho, aby jim vydal všechny své poklady i přilbu a nakonec mu vyrvou i prsten. Alberich, zbaven své moci, spílá všem, kteří ho pro panský lesk okradli i o to nejvzácnější. Proklíná prsten, aby přinesl neštěstí a smrt každému, kdo jej bude nosit. Mezitím už obři přivádějí Freiu. Bohové i celá příroda jejím návratem pookřejí. Obři však za ni žádají velkou cenu, chtějí tolik zlata, aby Freiu celou zakrylo. Padne na to celý Alberichův poklad. Poslední škvíru zaplňuje přilba a nakonec obři žádají ještě prsten. Wotan se dlouho brání, ale obři si vynucují splnění svého přání tím bezohledněji, čím více Wotan o prsten stojí. Teprve po varování bohyně matky země Erdy, že by prokletý prsten přinesl všem bohům jenom zkázu, obrům prsten vydá. Okamžitě je zasáhne kletba. Pohádají se o kořist a Fefner svého bratra Fasolta zabije. Donner pak svolává mračna a bouři, sklene duhový most přes údolí do Walhaly a bohové slavnostně vstupují do svého nového sídla.
 


Převzato z http://emil.htmlplanet.com - editovala Eva Keřlíková p.p. dne 12.3.2005. Copyright (c) 1999-2002 Eridanus, s.r.o.