Pimpinon
Opera o 3 dějstvích
Skladatel: G. P. Telemann (1681 – 1767 Magdeburg)
Libreto:    P. Pariati
Premiéra: 27. 9. 1725 Hamburg

Obsah: 
Protože se krásná panská Vespetta příliš líbila milencům své paní, byla propuštěna a hledá si nové místo. Trochu těžkopádnému starému milenci Pimpinonovi se líbí a její smělé způsoby mu dokonce pletou hlavu. Skutečně ji zaměstná jako svoji komornou. Má vést i jeho domácnost a jako důkaz důvěry jí předává klíč od spižírny a od vinného sklepa. Oba jsou se smlouvou spokojeni.

Záhy chce Vespetta dům opustit, protože má dojem, že se o Pimpinona nestará dobře. Aby usušil její ne zcela pravé slzy, Pimpinon jí vydá dokonce klíč od kazety s penězi. Přesto Vespetta tvrdí, že ho musí opustit, protože už prý celé město hovoří o jejím životě se starým mládencem pod jednou střechou. Co mu zbývá. Pimpinon jí tedy nabízí sňatek. Vespetta přísahá, že mu bude tichou a poslušnou ženou a ještě ze starého zamilovaného mládence vyloudí svatební dar 10 000 tolarů. Tak je formulována svatební smlouva a opět jsou oba velmi spokojeni.

Sotva se ale Vespetta stává paní domu, začne se nudit. Vynutí si, aby kdykoli mohla opustit dům a chodit, kam se jí zachce. Pimpinon jí připomíná její sliby, ale Vespetta odpovídá, že mu je dala jako služka a nyní jako jeho žena se jich nemusí držet.

To je už i pro Pimpinona mnoho. Sebere odvahu, projeví se jako muž a pohrozí své ženě dokonce holí. Ale se špatnou se potáže. Vespetta nyní žádá vyplacení smluvně dohodnutých peněz. Zdrcený Pimpinon se nakonec vzdává a Vespetta si může od této chvíle dělat, co chce. "Se zamilovanými ješity, my ženy, umíme zacházet!" a Pimpinon se s tím nakonec spokojí.
 


Převzato z http://emil.htmlplanet.com - editovala Eva Keřlíková p.p. dne 12.8.2005. Copyright (c) 1999-2005 Eridanus, s.r.o.