Triumf Afrodity
Scénický koncert
Skladatel: C. Orff
Libreto:    C. Orff
Premiéra:  13. 2. 1953 Milán
 

Obsah:  Ve střídavém zpěvu panen a mládenců k Večernici, kdy nevěsta čeká na ženicha, jsou vzýváni Venuše, jako bohyně lásky a Hymen jako bůh manželství. Svatební průvod a příchod ženicha a nevěsty svádí pár dohromady. On vypadá jako bůh války Áres, ona má půvabný obličej a krásné oči. Ženich a nevěsta se vzájemně ujišťují o své věrnosti a lásce.
Vzývají zlatem ověnčenou Afroditu, které se chtějí navždy kořit. Ve vzývání  prosí Hymena, boha manželství, aby byl heroldem právě lásky a spojení. Hymen je veleben jako bůh, bez něhož by Venuše nic nedokázala. Svatebními hrami a zpěvy před svatební komnatou škádlí nevěstu a připravují ji na svatební noc. Když ji zavedou do komnaty, posmívají se opuštěnému milci, ženichovi samotnému pak udělují žertovné rady pro udržení dlouhého manželství, pak je i on uveden do komnaty. Je slyšet epitalamie, zpěvy před svatební komnatou, které vyzývají pár, aby užil své kvetoucí mladosti. Ve zpěvu novomanželů ve svatební komnatě dojde ke spojení ženicha a nevěsty. Oslavu korunuje zjevení Afrodity. Ta sestoupí z Olympu, aby mladému párů požehnala. Sbor ji vzdává hold hymnem, který vrcholí extatickým výkřikem.
 


Převzato z http://emil.htmlplanet.com - editovala Eva Keřlíková p.p. dne 12.8.2005. Copyright (c) 1999-2005 Eridanus, s.r.o.