Cosi fan tutte (Takové jsou všechny)
Opera o 2 dějstvích
Skladatel: Wolfgang Amadeus Mozart
Libreto:    Lorenzo da Ponte
Premiéra: 26.1.1790 ve Vídni
 

1. dějství: Dva mladí důstojníci Ferrando a Guglielmo jsou si tak jisti věrností svých nevěst, sester Fiordiligi a Dorabelly, že se o ně vsadí se svým přítelem donem Alfonsem o sto dukátů. Ten je totiž přesvědčen, že všechny ženy jsou stejně nestálé. Podmínky sázky jsou takové, že se mladí muži podrobí všem Alfonsovým příkazům, neprozradí svým kráskám ani slůvko z úmluvy a don Alfonso je oklame tak, že i ony zradí své snoubence. Komedie začíná tím, že don Alfonso sděluje dívkám, že jejich snoubenci musí okamžitě odjet k pluku. Milenci se srdceryvně loučí se sliby věčné věrnosti. Dívky po odjezdu velmi teskní a chvějí se strachy o své milé. Jejich komorná Despina se marně snaží je rozveselit, až na radu dona Alfonsa k nim uvede dva cizince, sice podivně oblečené a ozdobené mohutnými plnovousy, ale jinak příjemné a výřečné. Jsou to Ferrando a Guglielmo, kteří takto převlečeni k nepoznání se všemožně pokoušejí svést dívky k nevěře. Jsou stále odmítáni, ale don Alfonso ještě neuznává, že sázku prohrál. Žádá o lhůtu do příštího rána a přesné plnění dalších příkazů. Oba mladí muži pokračují ve svádění, předstírají sebevraždu z nešťastné lásky a to srdce dívek hodně obměkčí. Despina, uplacena donem Alfonsem, v převleku za lékaře oba "otrávené" muže vzkřísí, ale dívky stále ještě odolávají všem nástrahám a odmítají jakýkoliv projev lásky.

2. dějství: Despina stále horlivěji přemlouvá dívky, aby nebraly svou věrnost tak přísně. Dívky jsou již již ochotny ji poslechnout, když se karta obrátí. Despina tajně vyslechne rozhovor obou převlečených mužů s donem Alfonsem a upozorní své paní na past kolem nich nalíčenou. Dívky se smluví, že oba ženichy potrestají. Vedou si velmi obratně. Dorabella se tváří, že přijímá dvoření Guglielma, ženicha své sestry, neboť se od něho nechává obdarovat zlatým srdcem a sama mu na oplátku věnuje řetěz s obrazem svého ženicha. A Fiordiligi rovněž se vší opravdovostí dává najevo, jak ji těší Ferrandova náklonnost. Oba mladí muži jsou trpce zklamáni, zvláště když don Alfonso stále sebevědoměji triumfuje. Když má dokonce dojít ke svatbě dívek s jejich novými nápadníky, don Alfonso, jistý svou výhrou, pořádá svatební slavnost obou párů. Místo notáře se však objeví převlečená Despina. V okamžiku, kdy už má být podepsána svatební smlouva, zazní zpěv vítající vojsko a don Alfonso oznamuje, že se vracejí snoubenci obou dívek. Převlečení muži prchají, záhy se však vracejí už zase ve své vlastní podobě. Předstírají radost z návratu a v zápětí vztek, když vidí svatební smlouvy. Pak začnou už opravdově vyčítat dívkám nevěru, ale teprve teď je jim dovoleno přečíst si onu "svatební smlouvu". Je to přiznání k hanebné sázce o ctnost a věrnost svých nevěst, které prý ihned poznaly jejich dětinské přestrojení a hrály svou úlohu, aby je potrestaly. Don Alfonso svou sázku prohrává, milenci se usmíří a opera vesele končí.
 


Převzato z http://emil.htmlplanet.com - editovala Eva Keřlíková p.p. dne 12.3.2005. Copyright (c) 1999-2002 Eridanus, s.r.o.