Zkouška na operu
Komická opera o 1 dějství
Skladatel: G. A. Lortzing
Libreto:    G. A. Lortzing
Premiéra: 14. 10. 1851 Berlín
 

Obsah: Na venkovském zámečku se připravuje provedení opery. Majitel, starý hrabě, je totiž nadšený hudebník. Všichni jeho služebníci jsou muzikanti a hrají v orchestru nebo zpívají. Komorná je dirigentem a hraběcí dcera hlavní zpěvačkou. Kolem zámku se již několik dní potulují dva muži, kteří na sebe sami prozradí tajně naslouchající komorné Žanetě, kdo jsou.
Jeden je baron, jehož strýc nutil k sňatku s neznámou komtesou, a proto raději tajně zmizel a druhý je jeho sluha Johan. Náhodou se však zatoulají právě k zámku, kde žije ona nevítaná komtesa. Když se dozvědí o zálibě starého hraběte v hudbě a o kráse jeho dcery, vydávají se za zpěváky, a tak se vetřou do zámku. Na Žanetinu radu komtesa nic naprozradí, a tak starý hrabě s nadšením přijímá zpěváky jako posilu zítřejšího představení. Sotva oba mladí muži v hraběcím zámku trochu zdomácní, komtesa Louisa a mladý baron najdou v sobě zalíbení, zrovna tak jako Žaneta s Johanem. Záhy přijíždí baronův strýc a stěžuje si na neposlušnost a útěk svého synovce. Náhle ho spatří v převlečení za zpěváka a baron je prozrazen. Dozví se, že tou neznámou a dříve tolik obávanou nevěstou je právě komtesa Louisa, do které se zamiloval, a tak se všichni radují ze šťastného konce.
 


Převzato z http://emil.htmlplanet.com - editovala Eva Keřlíková p.p. dne 12.8.2005. Copyright (c) 1999-2005 Eridanus, s.r.o.