Alessandro Stradella
Romantická opera o 3 dějstvích
Skladatel: Friedrich Flotow (1812 – 1883)
Libreto:    W. Friedrich
Premiéra: 25.12.1844 Hamburk

1. dějství: Slavní tenoři mají u žen štěstí odedávna. I Stradella, benátský pěvec, snadno získá srdce Leonory, když jí pod balkonem právě o karnevalu zpívá dojemnou serenádu o vřelé lásce. Jenže Leonora se má už zítra provdat za svého poručníka. Slavný tenorista má však, jak tomu vždy bývá, houf ctitelů a na ty se Stradella obrátí o pomoc a té se mu hned dostane. Leonora se Stradellou prchá a sboru dělá potěšení zadržet jejího poručníka, aby milence nemohl stíhat.

2. dějství: Až do malé vsi u Říma Stradella odváží svou Leonoru a právě ji vede do kostela k oddavkám. Poručník pan Bassi však nelení a najme si dva bandity, spíš ovšem komické figury než loupežníky, aby Stradellu připravili o život. Dobrosrdečný Stradella je, nic netuše, pozve k hostině. I pro ně zpívá dojemnou romanci o hodném loupežníkovi, kterého odzbrojí malířské umění Salvátora Rossiho. To přivede bandity do trapných rozpaků.

3. dějství: Oba bandité zůstávají Stradellovými hosty a v příjemné společnosti zapomínají na svůj úkol. Přichází jim ho připomenout sám starý Bassi, ale musí jim slibovat hory doly. Oba již vědí, že o tenory, kteří mají “vysoké c”, je nouze a že by jim dal každý operní ředitel víc, kdyby nechali Stradellu žít. Nakonec se přece jen domluví na ceně a jdou pěvce zabít. Jenže Stradella právě zkouší svůj krásný hlas a jako naschvál zanotuje tak dojemnou modlitbu, že obměkčí srdce obou banditů a nakonec i starého hříšníka Bassiho. A tak z vraždění sejde a Bassi se smíří se Stradellou i Leonorou.
 


Převzato z http://emil.htmlplanet.com - editovala Eva Keřlíková p.p. dne 12.3.2005. Copyright (c) 1999-2002 Eridanus, s.r.o.