Pohřební průvod: V Římě je slavnostně do hrobu nesen velký vojevůdce Lukullus, který na svém úspěšném vojenském tažení v Malé Asii porazil sedm králů. Naposled se ocitá pod vítězným obloukem, který byl pro něho kdysi postaven. Otroci jdou za rakví s reliéfem, na kterém jsou znázorněna vítězná tažení a vojevůdcovy činy. Dav žasne, ale brzy se zase věnuje každodenním činnostem.
Pohřeb: Rakev je uložena v hrobce na Via Appia. Také reliéf zde nachází své definitivní místo.
Rozloučení žijících: Vojáci jsou rádi, že práce je hotova a přemýšlejí, za jakou zábavou by po skončení služby šli.
V učebnicích: Ve škole se musí děti nazpaměť učit Lukullovy činy a data jeho vítězných bitev.
Přijetí: V předsálí Říše stínů se objevuje Lukullus. Je pobouřen, že zde musí čekat bez svých otroků a bez osobního kuchaře s prostým lidem. Tertullia ho poučuje, že zde jsou si všichni rovni a se všemi se jedná stejně. Soud přezkoumává jeho život a potom rozhoduje, zda bude přijat do Říše blažených, nebo uvržen do Říše Hádovy.
Volba obhájce: V Říši mrtvých stojí Lukullus, kterého zde nazývají tak jako kdysi v ulicích Říma znevažujícím jménem Lakalles, před soudcem smrti. Ten má rozhodnout, zda sloužil lidstvu, nebo mu škodil. Na otázku, zda má nějakého obhájce v Říši blažených, Lukullus pyšně odpovídá: Alexandra Velikého, ale toho zde neznají. A protože tady nevědí ani o Lukullových skutcích, vojevůdce navrhuje, aby sem přinesli reliéf, na němž jsou jeho činy vytesány. Soudce s tím souhlasí.
Přinesení reliéfů: Otroci, které jen máloco odlišuje od mrtvých, přinášejí před soud reliéf. Lukullus se vychloubá svými hrdinskými činy. Soud rozhoduje, aby byli jako svědkové vyslechnuti ti, kteří jsou na reliéfu zobrazeni.
Výslech: Vystoupí svědci a před porotci vypovídají proti Lukullovi. Jeden král podává zprávu, jak Lukullus zničil jeho říši, a královna líčí, jak byla Lukullovými vojáky znásilněna. Zjistí se, že vojevůdce zničil 53 měst. Ten se brání a poukazuje na to, že do boje netáhl kvůli sobě, ale že jej vyslal Řím. Nato se ho ptá jeden porotce, bývalý učitel: "Kdo je Řím? Poslali tě zedníci, kteří ho stavějí? Poslali tě pekaři a rybáři, rolníci a oslaři nebo zahradníci, kteří ho živí?" Výslech je přerušen.
Řím: O přestávce se Lukullus vmísí mezi nově přicházející stíny a vyslechne jejich rozhovory. Vyprávějí o katastrofální situaci chudých v Římě.
Výslech pokračuje: V 1. scéně podává žalobu rybářka, jejíž syn za Lukullova velení padl, že vojevůdcovo vítězství přineslo mnoha lidem smrt a matkám, které přežily, jen slzy a nářek.
Ve 2. scéně vypovídá kuchař pro svého bývalého pána, neboť
měl vždy dobrou kuchyni a on se díky ní stal mistrem ve vaření. Muž
s třešní vypovídá, že to byl Lukullus, kdo přinesl třešeň z Asie
a rozšířil ji v Římě. Porotce, který byl kdysi rolníkem, to považuje
za dobrý skutek, neboť tento kmínek žije, i když celá válečná
kořist z obou Asií je dávno ztrouchnivělá.
Konečně se objevuje Lukullus jako člověk s lidskými slabostmi
a zájmy.
Rozsudek: Toto mínění se ale mezi porotci neprosadí. K vůli
přinesení třešňového stromu by nebývalo muselo zemřít 80 000 lidí,
k tomu by byl stačil jediný muž. Otroci se táží, jak dlouho se ještě
do krvavých válek bude vrhat národ proti národu. Rozsudek je vynesen:
"O, ano, do prázdnoty s ním a do prázdnoty se všemi jako on!"