Einstein
Opera o 3 dějstvích
Skladatel: Paul Dessau
Libreto:    K.Mickel
Premiéra: 16.12.1974 Berlín

V prologu šašek zahajuje operu.

1. dějství:  V Německu roku 1933 se pálí nežádoucí knihy. Nacionální socialisté Einsteina varují před neposlušností, ale ten se dál věnuje jen svému studiu. Teprve když zničí jeho pracovnu, emigruje. První fyzik se chce dohodnout s mocipány, aby mohl dále pracovat. Druhý fyzik je zatčen. Oba ale mají na rozkaz vůdce vyvinout zázračnou zbraň pro totální válku podle Einsteinových poznatků.

V 1. intermezzu je šašek trestancem, který unikne žravému krokodýlovi jen tím, že mu vypráví vtip.

2. dějství:  Na tichomořském pobřeží se Einstein dovídá od Prvního fyzika, který utekl z Německa, že se tam pracuje na výrobě atomové bomby. Američtí senátoři Einsteinovi zakázali jakoukoliv politickou činnost. Přesto pronikne s Prvním fyzikem k prezidentovi USA. Oba ho přesvědčují o nutnosti sestrojit atomovou bombu i v Americe. Mezitím americká vojska dobyla Německo. Druhý fyzik je opět zatčen. V americkém atomovém závodě se i po skončení války dále pracuje na vývoji bomby a nakonec je úspěšně vyzkoušena. Teprve po zničení Hirošimy a Nagasaki Einstein poznává, že jeho vědeckých poznatků bylo zneužito.

Ve druhém intermezzu šašek zase vypráví hladovému krokodýlovi vtip, ale přesto je tentokrát sežrán.

3. dějství:  Po skončení války Američané oslavují vítězství, ale mají strach z nové atomové války. Mezitím fyzikové vyzývají k zákazu atomových zbraní, musí se proto zodpovídat před soudem. Jen Einstein zůstává věrný své myšlence, ostatní se sklánějí před politickým tlakem. Velcí fyzikové - Galileo Galilei, Giordano Bruno a Leonardo da Vinci na věčnosti očekávají svého kolegu Alberta Einsteina. V Einsteinově pracovně se První fyzik hlásí ke komunismu, ale Einstein zůstává tím, čím byl vždycky, občanským humanistou. Pálí však své nejnovější poznatky, protože na příkladu jednoho mladého člověka vidí, že vědec se nikdy nevzdá možnosti pokračovat v bádání.

V epilogu šašek opět vstává z mrtvých.
 


Převzato z http://emil.htmlplanet.com - editovala Eva Keřlíková p.p. dne 12.3.2005. Copyright (c) 1999-2002 Eridanus, s.r.o.