Španělská hodinka
Opera o 1 dějství
Skladatel: Maurice Ravel (1875 – 1937)
Libreto:    F. Nohain
Premiéra: 19.5.1911 Paříž:
 

Stárnoucí hodinář Torquemado sedí ve své dílně, obklopen nespočetnými hodinami, jejichž zvuky jsou mu dávno důvěrně známé. Vstupuje mezkař Ramiro, chce nechat opravit svoje hodiny. Torquemado se dává do práce, ale Concepcion, jeho žena, ho nutí k odchodu. Dnes je totiž den, kdy se každý týden nastavují radniční hodiny a ona využívá tohoto času, aby ve svém domě přijala milence, básníka Gonzalvu.

Torquemado odchází, ale nechává Ramira čekat na svůj návrat. Ale to se jeho ženě vůbec nehodí. Aby se ho alespoň na chvíli zbavila, přikáže mu vynést těžké hodiny nahoru do pokoje. Protože se Ramiro příliš rychle vrací, schovává Gonzalvu, který mezitím přichází, do jiných hodin a pověřuje Ramira, aby je i s obsahem také vynesl a ty první zase vrátil zpět.

Nastává ale další komplikace v podobě dona Iniga Gomeze, stejně tlustého jako bohatého, dalšího ctitele veselé Concepcion. Ale ta se už nedá zadržet. Spěchá nahoru ke svému básníkovi. Ale ouha, básník nikde. Proto Ramirovi oznamuje, že hodiny selhaly, aby je tedy zase snesl dolů.

Mezitím se tlouštík Gomez, který se svých milostných choutek nechce jen tak vzdát, vecpe do jiných stojacích hodin. Concepcion ho v nich najde, proto mezkaři přikazuje i tyto těžké hodiny vytáhnout nahoru v naději, že se pobaví aspoň s bankéřem. Ten se ale nemůže ze svého úkrytu vysvobodit, takže hodiny musí zase zpět. Největší úspěch u Concepcion nakonec sklízí statečný Ramiro.
 


Převzato z http://emil.htmlplanet.com - editovala Eva Keřlíková p.p. dne 12.3.2005. Copyright (c) 1999-2002 Eridanus, s.r.o.