Ariana a Modrovous
Opera o 3 dějstvích
Skladatel: P.Dukas (1865 - 1935 Paříž)
Libreto: M. Maeterlinck
Premiéra: 10.5.1907 Paříž
 

   Ariana se stane Modrovousovou šestou manželkou. Její předchůdkyně záhadně zmizely. Ona ale věří v Modrovousovu lásku a je pevně rozhodnuta rozluštit jeho
tajemství. Modrovous jí předává šest stříbrných a jeden zlatý klíč. Tím posledním nesmí v žádném případě odemykat. Pomocí stříbrných klíčů se Ariana dostane do místností, v nichž je uschováno obrovské bohatství. Když přes zákaz použije i zlatý klíč, je překvapena svým manželem, který ji chce usmrtit. Ale rolníci, kteří se vzbouří proti Modrovousově panství, Arianu zachrání a Modrovous musí uprchnout.

   Ariana nyní objevuje pět svých zapuzených předchůdkyň a chce je osvobodit. Když před ní rolníci přivádějí spoutaného, těžce zraněného Modrovouse, aby ho mohla zabít, přeřízne k velkému překvapení všech jeho pouta a propouští ho. Nehledě na své ponížení chtějí u něho ostatní ženy zůstat. Jistota jejich zajetí je jim cennější než svoboda, které se obávají více než svého utlačovatele. Arianin pokus osvobodit ženské pohlaví se nezdaří. Ale ona sama je volná.
 

Převzato z http://emil.htmlplanet.com - editovala Eva Keřlíková dne 6.5.2002. Copyright (c) 1999-2002 Eridanus, s.r.o.