Faustovo prokletí
Opera o 4 dějstvích
Skladatel: L. H. Berlioz (1803 - 1869)
Libreto:    Berlioz a Gandoniere
Premiéra: 18.12.1893 Monte Carlo
 

1. dějství: Děje se odehrává v Maďarsku a začíná bez předehry Faustovým lyrickým monologem o jarní přírodě v době velikonočních svátků. Sbor radostně naladěného venkovského lidu je přerušen válečným hlukem a vojskem táhnoucím okolo.

2. dějství: Osamělý, životem unavený Faust přikládá ke rtům jed, který má ukončit všechno jeho soužení, avšak tóny velikonoční mše jej uklidňují. V tom se před ním z temnoty objeví Mefisto, který se nazývá Duchem života a přeletí s ním do Lipska do Auerbachova sklípku. Tam si užívají pijáckého života. Faustovi se ale drsná atmosféra nelíbí. Mefisto způsobí, že se Faustovi ve snu zjeví Markétka.

3. dějství: Faust a Markétka se setkávají, jejich zamilovanost je Mefistovým dílem.

4. dějství: Faust, který opustil Markétku, se pokouší najít uklidnění v přírodě. Markétka je jako travička uvržena za mříže, když její matka zemře po požití uspávacího prášku, který jí ovšem podal Faust. Aby Markétku Faust zachránil, zaprodá  Mefistovi svou duši. Ten se s ním vrhne do pekelné propasti. Markétčině duši se však dostane nebeského jasu.
 


Převzato z http://emil.htmlplanet.com - editovala Eva Keřlíková p.p. dne 12.3.2005. Copyright (c) 1999-2002 Eridanus, s.r.o.