Blažena a Beneš
Opera o 2 dějstvích
Skladatel: Hector Berlioz
Libreto:    Hector Berlioz
Premiéra:  9.8.1862 Baden – Baden, Německo
 

1. dějství: Za hluboké měsíční noci v krásném parku Leonatova paláce bloudí Hera se svou komornou Uršulou. Nemůže spát, nemůže se dočkat návratu svého snoubence Claudia z boje proti Maurům. Kouzelná noc na ni hluboce působí. Vzpomíná, podivujíc se kráse přírody, na Claudia. Přála by si, aby i její sestřenice Blažena byla stejně šťastná. Začala se již o
to starat. Blaženiným ženichem se má stát ten, který právě přináší zprávu o návratu Claudia a se kterým se Blažena stále jen hádá. Hera ji však nenápadně namluví, že Beneš za svou jízlivostí skrývá lásku k ní a vyčkává, zda se Blažena na udici chytí. Mezitím se rozjasní a s počínajícím dnem přijíždí Claudio, bouřlivě vítán lidem, z vítězné výpravy proti Maurům. Od všeobecné radosti se odráží nová hádka Blaženy a Beneše, kteří si říkají do očí ty nejhrubší urážky. Kolem nich se však již stále hustěji spřádají sítě intrik, kterým napomáhají i Claudio a Leonato. Vypravují si, jak Blažena prý loví každé slovíčko o Benešovi, a to tak, aby to Beneš slyšel. Jsou také svědky toho, jak Blaženin vzdor pod dojmem tvrzení Hery o Benešově lásce náhle taje a mění se v lásku.

2. dějství:Ve slavnostním sále paláce se připravuje svatba Hery s Claudiem. Blažena ještě stále tvrdošíjně předstírá, že jí není nic odpornějšího než představa, že by se měla také někdy vdát. Když se však znovu setká o samotě s Benešem, který se sám sobě také již vyznal, že má Blaženu rád, netrvá dlouho a oba škorpilové se konečně o své lásce navzájem ujistí. Jejich vyznání přeruší ještě pijácká kapelníkova písnička. Když však konečně dochází k oddavkám Hery s Claudiem, přihlásí se i Beneš s Blaženou a k údivu celé společnosti se nechávají spolu také oddat, slibujíc si, že snad hned zítra začnou spolu vesele válčit znovu.
 


Převzato z http://emil.htmlplanet.com - editovala Eva Keřlíková p.p. dne 12.3.2005. Copyright (c) 1999-2002 Eridanus, s.r.o.