Historie vojáka
Opera o 2 dějstvích
skladatel: I.F.Stravinskij
libreto: C.F.Ramuz
premiéra: 28.9.1918 Lausanne
 

1. dějství:  Voják má dovolenou a při svém putování do domovské vesnice odpočívá na břehu potoka. K jeho majetku patří jako nejkrásnější kus housle. Bohužel jsou rozladěné. Zatímco z nich voják zkouší vyloudit melodii, přitočí se k němu stařec. Navrhuje mu, aby s ním housle vyměnil za knihu. Voják umí číst jen málo a namáhavě luští několik slov: kurz deviz, burzovní zpráva. Zda se mu, že kniha je bezcenná. Ale stařec mu slibuje, že s její pomoci se může stát bohatým člověkem a zve ho na tři dny k sobě. Voják že ho naučí hrát na housle a on jeho číst. Voják souhlasí.

Po pobytu u starce přichází voják domů. Ale vlastní matka ho nepozná, jeho nevěsta si vzala jiného a už s ním má dvě děti. Voják nebyl pryč tři dny, ale tři roky. Teď vidí, že v této hře měl ruce sám čert. Když opouští vesnici, potkává čerta u patníků znovu, tentokrát v podobě koňského handlíře. Čert ujišťuje rozzlobeného vojáka ještě jednou, že zbohatne, když se spolehne na svou kouzelnou knihu. V každém případě je s ním voják navěky svázán a nesmí se vrátit domů. Voják skutečně brzy zbohatne, ale není šťasten. Touží po svých houslích. Čert se mu zjevuje v podobě staré žebračky s jeho houslemi. Voják si bere housle, ale ty nevydají ani jediný tón. Voják je zahazuje a trhá i knihu.

2. dějství:  Voják je znovu chudý a opět putuje po světě. Při odpočinku v jednom hostinci se dozví, že královská dcera je nemocná a že ten, kdo ji uzdraví, ji dostane za ženu. Hned se vydá na cestu do královského zámku. Tam se nejdříve setká se slavným houslovým virtuosem, který tvrdí, že vyléčí princeznu mocí své hry. Voják poznává svoje housle i čerta. Opíjí ho a housle mu bere. Pak na ně zahraje a hudba princeznu skutečně uzdraví.

Šťasten ji chce obejmout, ale vtom se objevuje čert. Voják rychle sáhne po houslích a čert musí podle jeho hry tak dlouho tančit, až se zcela vyčerpá. Voják s princeznou společnými silami čerta odtáhnou. Pak si konečně padnou do náruče. Ale čert se znovu vrací a varuje vojáka před návratem domů. Voják a princezna se staly šťastným párem. Princezna by ráda poznala matku svého milovaného muže a také voják ji touží zase jednou spatřit. Tajně se výdaji na cestu. Ale u patníků na kraji vsi přepadne vojáka čert, vytrhne mu housle a začne na ně hrát svůj triumfální čertovský pochod. Voják musí jeho zvuky následovat do pekla.
 


Převzato z http://emil.htmlplanet.com - editoval Ondřej Zienert dne 28.2.2005. Copyright (c) 1999-2002 Eridanus, s.r.o.