Májová noc

Romanticko-komická opera o 3 dějstvích

skladatel: N.A.Rimskij-Korsakov
libreto: dle Gogolovy povidky ”Večery na dědince nedaleko Dikanky”
premiéra: 9.1.1880 Petrohrad
 

1. dějství:  Na Malorusi, ve vsi nedaleko Dikanky, za krásné letní noci samy hvězdy a vůně květů vábí k milování. Mladý kozák Levko si věru vybral dobře, jeho Hana je děvče jako lusk, nejen hezké, ale i chytré. A tak chce při namlouvání hned vědět: " Levko oženíš se se mnou?" Vábí ji i staré báje: jak to bylo s tím starým pánským domem u jezera? Levko vypravuje: Žil tam kdysi setník, vdovec s dcerkou-krasavicí. Oženil se po druhé tuze špatně, s čarodějnicí, která si usmyslila nevlastní dceru zničit. Dosáhla toho, že otec vyhnal dceru z domů a dívka že zoufalství skočila do jezera. Stala se královnou rusalek, ale na pomstu maceše nezapomněla: stáhla ji do jezera. Jenže čarodějnice vzala na sebe podobu rusalky a teď každou noc královna vychází na břeh a prosí kolemjdoucí, aby ji pomohli poznat čarodějnici mezi ostatními rusalkami. Dokud se to nepodaří, nenajde královna rusalek klidu. Za Hanou k okénku nechodí jen Levko. I jeho otec, starý nafoukaný vdovec a starosta k tomu, usmyslil si dostat mladičkou ženu a slibuje Haně kde co, jen aby ho vyslyšela. Ale utrží za to jen notný výsměch a chlapci se domluví, že ho pořádně vystraší a písaře s ním.

2. dějství:  Ve své chatě se starosta před svým hostem vinopalníkem všelijak nafukuje, ale důkladně zkrotne, když uslyší pod okny zpívat posměšnou písničku o sobě, rámus a křik. To vesničtí chlapci s Levkem v celé si dělají posměšky že starosty-namlouvace. Dopálený starosta vyběhne ven, chytí prvního, kdo se mu namane pod ruku a zrovna je to sám Levko. Ten se však vytrhne a starosta místo něho lapne druhého a zavře ho do komory.Jenže místo chlapce chytil vlastní švagrovou a ta není žádná putička. Jak se dostane z komory, notně starostovi vynadá. Tu se tedy starosta vydá hledat posměváčka ven. Starosta letí nejdříve k písaři, ale srazí se s ním na cestě. I písaře houf příšer notně vylekal a i on strčil ďábla do komory. Jenže chlapci byli čilí, Levka vytáhli a místo něho hodili oknem do písařovy chalupy starostovu švagrovou. Když ji tam starosta s písařem najdou myslí si, že se už sami pomátli na rozumu, ale rozhodnou se pronásledovat ďábla dál.

3. dějství:  Před zlobou starostovou uteče Levko do lesa k jezeru. Omámen krásou ukrajinské noci vzpomíná na svou Hanu písní a zpívá tak pěkně, že rusalky vystupují z vody a zvou ho k tanci. Královna vil ho prosí, aby ji pomohl rozpoznat mezi rusalkami zlou macechu. Bystré oči Levkovy brzy poznají, že jedna z rusalek má zlé oči a temné srdce a ukáže na ni. Královna víl se Levkovi odmění slibem, že dostane svou Hanu za ženu a dá mu dopis pro starostu. Pak všecko zmizí. Levko si věru myslí, že se mu to jen zdálo, ale v ruce má skutečně dopis. Sotva se rozední, přižene se starosta s dráby a chce Levka trestat za noční výtržnosti, dopis ho však odzbrojí. Píše mu v něm sám komisař a zlé hubuje: "Co ty starý osle plašíš děvčata, místo abys spravoval mosty?" A Hanu Petřicenkovu dej synovi za ženu a sám pořádně starostuj!" Nu co dělat, před vysokým pánem je starosta tuze pokorný a tak souhlasí, aby ještě týž den byla svatba Levka a Hany.


Převzato z http://emil.htmlplanet.com - editoval Ondřej Zienert dne 28.2.2005. Copyright (c) 1999-2002 Eridanus, s.r.o.

Песня Левко из 3 акта

Как тихо, как прохладно тут!
Как искрится красиво пруд!
Как сладок запах тополей!...
Все спит, не спит лишь соловей,
И громко песня раздается;
Как тихо: лист не шелохнется,
А месяца сиянье льется...
Ах! Что-то снится Гале милой?
И помнит ли во сне о Левке?

Спи, моя красавица,
Сладко спи!
Радостный, светлый сон
На тебя слети!

Думаешь ли, грезишь ли
Обо мне?
Я ж день и ноченьку
Мыслю о тебе.

Пусть тебе пригрезится
Сладкий, сладкий сон:
Долюшка счастливая
Со милым дружком.

Сниться пусть, что вместе мы,
Вместе жизнь с тобой,
О, моя красавица,
Светлую ведем.

MP3 - Исполняет Сергей Лемешев