Na Bajkale

Opera o 3 dějstvích

skladatel: Lev K. Knipper
libreto: Cydynzapov a Stremin
premiéra: 3.7.1950 Ulan Batar

1. dějství: Večer u Bajkalského jezera se setká mladý lovec Naba s Najou, která jej pozve na zítřejší oslavu svých 18. narozenin. Přižene se velmož Chusete s družinou a svou milenkou Goe, kterou nutí k tanci a zpěvu. Chusete zahlédl Naju v člunu a zatoužil po ní. Nad jezerem se zdvihá bouře. Osada oslavuje Najiny narozeniny. Starý pěvec Chongor prohlašuje, že jeho dceru Naju dostane za ženicha ten, kdo zvítězí v závodu zpěvu a střelby. Za jeho úvodního zpěvu se objeví Chusete a zúčastní se závodu, ale Naba nad ním vyhrává. Chusete a jeho družina se chtějí Naji zmocnit, ale lid jim v násilí zabrání.

2. dějství: Před svou chatrči v tajze vypravuje starý revolucionář a učitel v osadě Andrej Orot chlapci Otchondojovi o svém životě. Nešťastná Goe, zavržena Chusetem, bloudí tajgou a hledá svého milence. Přistihne jej a Zytcher Charu při pokusu o vraždu Naby. Zadrží Chusetovu ruku, ale zaplatí za to životem. Chusete ji zavraždí Nabovým kinžálem, aby na něj uvalil podezření a prchá před Nabovým otcem a Otchondojem, vleče za sebou Goinu mrtvolu. Zděšený otec najde těžce raněného Nabu na skalisku nad jezerem u lesa, děvčata a chlapci sbírají jahody a veselí se. Naja, trápena předtuchami očekává Nabu. Veselí přeruší Chusete, přinášející mrtvou Goe. Naja a Chongor nevěří v Nabovu vinu. Chusete dává odvléci Chongora a klade si podmínku: nestane-li se Naja pozítří jeho ženou, zabije jejího otce.

3. dějství: Těžce raněný Nabu se probere z mdloby a podle cizího kinžálu a Otchondojova vyprávění o nových Chusetových námluvách pozná, co se stalo. Starý Andrej bouří proti násilníkovi, kterému lid slibuje zúčtování. V příbytku Chongorova, Naja a Zaja-Echy očekávají s obavami co přijde. Zaja-Echy je zlomená neštěstím, ale Naja je odhodlána zabít Chuseta. Když velmož přijede a týrá její matku, staví se Naja povolná, ale ve vhodné chvíli jej chce probodnout nožem. Její záměr se nepodaří a dívka chce zabít sebe.
V tom přiběhne Naba, Andrej Orot s lidem. Chusete padá mrtev po boji s Nabou. Lid oslavuje snoubence i vítězství nad krutovládou.
 


Převzato z http://emil.htmlplanet.com - editoval Ondřej Zienert dne 28.2.2005. Copyright (c) 1999-2002 Eridanus, s.r.o.