Převzato z http://www.blisty.cz/txt.php?id=11332


 
17. 8. 2002
Aktuálně: Muselo to být v takovém rozsahu?
Jan Paul
Někteří lidé v obci Solenice pod přehradou Orlík vyjádřili názor, že přehrada neměla čekat na přeplnění a měla začít upouštět nádrž mnohem dříve. Je samozřejmě těžké rozhodovat se správně v tak vypjatých chvílích, nicméně k čemu nám jsou potom celé týmy hydrometeorologů a odborníků na tuto oblast, kteří nejsou schopni alespoň pravděpodobné analýzy a budoucího odhadu?

Obyčejní lidé, kteří nemají kompetence a bydlí desítky let v blízkosti přehrady, mají jistou zkušenost a cit pro živel, který se stal součástí jejich života. Mnozí z nich argumentují, že stoletou vodu měli šéfové z Orlíka sídlící v Praze (!!!) pustit hned a nečekat až bude nádrž přehrady zcela plná a bude nutné zadrženou vodu pustit do údolí. Podle nich by byl odtok vody plynulejší a škody nepochybně mnohem menší na celém dolním toku Vltavy.

Jaké byly zájmy ČEZU? Někteří lidé dokonce tvrdí, že ČEZ obětoval celý sever země tomu, aby mohl dále vyrábět elektřinu v potřebném množství. Je zajímavé, že stejný názor vyslovují i někteří lidé ve Štěchovicích pod Slapskou přehradou. "Přehrada Slapy už není tak významná, podstatné je, kolik vody sem dolů přijde z Orlíka," tvrdí mnozí občané Štěchovic. Z toho vyplývá, že kdyby Orlík pouštěl od samého začátku vody více, nevyrobil by sice tolik proudu, ale živel mohl svůj objem vody snáze rozložit po celém dolním toku.

 Primátor Pražany mystifikoval. Mluvil jsem také s některými lidmi ze zatopeného Karlína, kteří mi potvrdili, že během celého úterního dne 13.8. mohli bez problémů vyklidit své firmy a obchody. Bohužel již ráno jim byl ale do této oblasti zakázán vjezd automobily a prostor museli opustit. To jistě souviselo se stále se měnícími zprávami od vodohospodářů, kteří napřed předpokládali dvacetipětiletou, potom padesátiletou a nakonec stoletou vodu.

Jenomže ještě v úterý v noci hlásil Pražanům z mostu Legií primátor Igor Němec, že Praha má to nejhorší za sebou, že je situace pod kontrolou a voda prý již nijak významně nestoupne. Ve středu ráno už bylo, jak víme, všechno jinak. Proč nebyl z odborníků nikdo schopen předem z analyzovat rozsah možných důsledků při prakticky zcela otevřeném průtoku z nádrže Orlík a varovat povodňové komise? Je zřejmé, že až opadnou emoce, vyplave na povrch řada palčivých otázek.