Záplavy zničily většinu čističek, ohrožuje to život v řekách

    PRAHA 18. srpna (ČTK) - Záplavy vyřadily z provozu většinu čistíren odpadních vod na celém toku Vltavy, Berounky a Labe, lidé by proto měli do kanalizace pouštět jen to nejnutnější. Ředitel odboru ochrany vod ministerstva životního prostředí Jaroslav Kinkor řekl, že hrozí nebezpečí bakteriologického znečištění. Rozklad zvýšeného množství organických nečistot bude znamenat menší okysličení vody, což může ohrozit život v řekách.
    "Rozhodně by se neměly do vody dostat ropné produkty, ředidla či oleje, zdůraznil Kinkor. Dodal, že takové látky by ale lidé neměli splachovat do kanalizace ani za normálního stavu.
    Přesné údaje o počtu poškozených čističek a míře jejich poničení bude mít ministerstvo ve čtvrtek. Například Ústřední čistírna odpadních vod v pražské Bubenči bude podle Pražských vodovodů a kanalizací uvedena alespoň částečně do provozu asi do šesti týdnů. Plné obnovení činnosti čistírny bude trvat měsíce. Podle prvního odhadu voda napáchala na čističce škody zhruba za 250 miliónů korun.
    Náměstek pražského primátor Petr Švec dnes ČTK řekl, že Praha by měla za nesplnění podmínek pro vypouštění nečistot do vody platit pokutu asi 120 miliónů měsíčně. "Je teď otázka, zda bude zvláštní zákon na povodně, který řekne, že to platit nemusíme. Nebo že dodržíme zákon, ale peníze se (ze Státního fondu životního prostředí) vrátí zpět na opravu," uvedl. Praha má 22 podružných čistíren, ty jsou poškozeny, jak kde byla povodeň. Zhruba 95 procent odpadních vod ale teče do ústřední čističky.
    "Voda za Prahou je taková, jako by čistička nebyla. Je to ale i před Prahou. Stejně na tom je Beroun, Plzeň. Všechny čistírny, postižené jako pražská, jsou ve stejném stavu. A ještě se to všechno žene do Německa," uvedl Švec.
    Stejně hodnotil v úterý situaci i spolkový ministr životního prostředí Jürgen Trittin, když se z vrtulníku podíval na Vltavu a českou část Labe. Na tiskové konferenci obnovu čističek na obou stranách česko-německých hranic označil za jednu z priorit návratu k normálnímu stavu řeky. Poznamenal, že je třeba zachránit čistotu vody v Labi, které ekologové dosáhli za posledních deset let. V řece, která byla za komunistického režimu stokou Evropy, žilo před povodní 94 druhů ryb.