Kolotoč
Dětská opera o 6 dějstvích
Skladatel: Václav Trojan (1907 v Plzni - 1983)
Libreto: M.Charousová - Gardavská
Premiéra: 7.1.1942 v Čs. rozhlase
 

1. dějství: Na předměstí se roztočí kolotoč, jehož majitelem je pan Josef, který zve děti k projížďce. Děti nastupují na kolotoč, který se za zpěvu roztáčí a zastavuje teprve, když pan Josef zazvoní. Stmívá se, děti odcházejí domů a na kolotoči zůstávají jenom chlapci sedící na autu, na aeroplánu a na koni a děvčátko na kachničce. Unaveni usínají. Tu se objevuje měsíc a velkými nůžkami přestřihuje lana připevňující auto, aeroplán, koně i kachničku. Děti na nich vzlétají a měsíc je doprovází na cestě za dobrodružstvím.

2. dějství: Hoch v aeroplánu se dostane až do Afriky. Tam ho v pralese nalézají trpaslíci, kteří si hrají s gorilou. Gorila tančí pod obrovským červeným deštníkem. Jakmile uvidí hocha převlečeného za pilota a držícího velký budík, zmocní se jeho pilotského obleku. Hoch se bojí a spustí budíka, aby upozornil měsíček. Gorila mu sebere i budík. Měsíček vyplouvá z mraků a radí chlapci, aby zpíval s trpaslíky.Gorila ukolébaná zpěvem klesá na zem a usíná. Trpaslíci ji svlékají a odevzdávají chlapci pilotský oblek i budík. Měsíc, který hocha zachránil svou radou, ho unáší ho Ameriky.

3. dějství: Děvčátko na kachničce se chtělo stát filmovou hvězdičkou. Její přání se splňuje. V americkém městě ji uvítají děti i dospělí. Všechno se kolem ní točí. Je vyučována profesorem rytmiky a o její výchovu se stará společnice. Fotografové a novináři jí nedají chvilku pokoj. Detektivové ji ochraňují. Když vyjde měsíc, děvčátko se k němu vrací, vyléčeno ze své touhy být filmovou hvězdičkou a šeptá mu: "Tam u nás doma, tam mi bude líp!"

4. dějství: Měsíc odnáší zachráněného hocha s děvčátkem do Asie, aby pomohli chlapci s autem z nesnází. Auto se chlapci v džungli rozbilo a zbyla mu z něho jen houkačka. Jak na ní zatroubí, vrhají se na něho dravé šelmy, jedovatí hadi, opice, mouchy i ptáci. Z nebezpečí ho vyprostí bílý slon, který utekl siamskému králi. Chlapec si radostí houká a učí slona troubit na chobot. Oba pak unaveni usínají. Jsou probuzeni lovci slonů, vyslanými siamským králem. V pravý čas přichází na pomoc měsíček. Zhasne a za nastalé tmy unikají hoch se slonem bezradným lovcům. Měsíc pak přibere chlapce na obláček, a tak hoši s děvčátkem, unášeni měsícem, letí do Austrálie, aby zachránili chlapce s koněm.

5 dějství: Chlapci se koník v Austrálii ztratil. Přesto se mu tam líbí. Hraje si s klokáňaty na "nebe, peklo, ráj". Přicházejí zlatokopové hledající zlato. Maminka klokanice se nechá uprosit klokáňaty a dá chlapci plánek, kde se zlato nachází. Hoch chce použít zlato k nákupu strojů, k výstavbě města a chce také podarovat pana Josefa. To všechno pozorují dva zlatokopové a plíží se za hochem, který se vydává s klokanem za zlatem. Opět ho zachrání měsíček. Postraší zlatokopy stíny a strašidly, a tak se chlapec vrací s pytlem zlata. Objevuje se také osedlaný koník. Děti vztahují ruce z obláčku po svém kamarádovi, měsíc ho i s koníkem vyzvedá na obláček a klokánci se s ním smutně loučí.

6. dějství: Čtveřice našich hrdinů ráno procitá na kolotoči, probuzená jeho hudbou. Hoši s děvčátkem sestupují mezi ostatní děti, které přišly s panem Josefem. Kolotoč se opět rozjíždí, děti nasedají a zpívají.
 


Převzato z http://emil.htmlplanet.com - editovala Eva Keřlíková p.p. dne 18.7.2002. Copyright (c) 1999-2002 Eridanus, s.r.o.