Hubička
Prostonárodní opera o 2 dějstvích
Skladatel: Bedřich Smetana
Libreto: Eliška Krásnohorská
Premiéra: 7.11.1876 v Praze
 

1. dějství: Do světnice Palouckého, starého vesnického písmáka, vběhne stará Martinka, teta dcery ze statku Vendulky. Rozčileně hlásí, že přichází na námluvy mladý vdovec Lukáš, který se kdysi musel oženit podle přání rodičů s jinou. Teď je jeho cesta k Vendulce volná, protože ona zůstala svobodná. Lukáše doprovází jako námluvčí jeho švagr Tomeš a ovšem i celá ves. Námluvy se odehrávají, jak se sluší a patří. Vendulka zmizí, starý Paloucký si vezme sváteční kabát a poslouchá, jak Tomeš podle mravů říká o nevěstu pro Lukáše. Paloucký mu dceru slibuje, ale ne zrovna rád, protože mladí mají stejně tvrdé hlavy a bude u nich svár každý den. Lukáš i celá ves se vysmívá. Kdepak spor mezi těmi, kdo po tak dlouhá léta po sobě toužili. Ještě se smluví věno, pošle se pro pití a už Tomeš přivádí Vendulku Lukášovi do náruče. Hned ale vypukne spor. Vendulka nechce dát Lukášovi hubičku, dokud nebude po svatbě. Hádka roste i pak, když milenci vzpomínají na první dobu své lásky. Vendulka vyznává, proč odmítá hubičku. Vždyť se říká, že nebožka v noci přichází přesvědčit se, jak se daří jejímu dítěti. Jistě by kvílela, kdyby tak brzo po její smrti muž líbal jinou. To už k Palouckým přinášejí kolébku s Lukášovým dítětem, kterého se Vendulka mateřský ujímá. Lukáš ale nechce uznat Vendulčiny důvody a chce svou hubičku. Spor vypukne s novou prudkostí. Starý otec pokyvuje, že došlo na jeho slova a Lukáš zlostně odbíhá. Vendulka hájí svou pravdu a přemýšlí uspávajíc dítě o sporu, až ji spánek zmůže. Náhle ji však probudí bujná Lukášova písnička, který ze zlosti  pod okno přivede muzikanty a děvčata a líbá jedno po druhém. Vendulka sváže rychle raneček a uraženě utíká ke své tetě.

2. dějství: V hustém pohraničním lese se míhají stíny pasířů, které tu lidé považují za dobré povolání jako každé jiné. Co na tom vzít si groš na císaři pánu! Jsou svědky Lukášova nářku nad tím, co provedl Vendulce i jeho rozhovoru s Tomšem, který ho sem sledoval. Lukáš se rozhodne, že Vendulku odprosí. To slyší starý vůdce pasířů Matouš. Zůstal tu, čeká na Martinku. Však už se vítá s ní i s Vendulkou, odevzdává jim zboží a utíká za Lukášem, aby mu prozradil, kde se Vendulka skrývá. Ještě proběhne malá epizoda se strážníkem, který Vendulku velmi poděsí, krátké domlouvání Martinky, aby už Vendulka přestala vzdorovat. Krásné ráno rozežene všechny noční stíny. U Martinčiny chalupy zatím čeká Barče. Ví už, že vše dobře skončí a radostně vítá skřivánčí zpěv. Matouš sem přivádí Palouckého, Tomše, Lukáše i celou ves. Lukáš odprošuje otce Palouckého za všechny zmatky a slibuje, že odprosí i Vendulku. Skutečně to udělá, sotva se Vendulka s Martinkou vrátí z lesa. Ještě malé zdržení šťastného konce. Teď zas nechce hubičku Lukáš, dokud mu Vendulka všechno neodpustí, a pak si konečně padnou do náručí.
 Zpět na Bedřich Smetana


Převzato z http://emil.htmlplanet.com - editovala Eva Keřlíková, p.p., dne 12.6.2002. Copyright (c) 1999-2002 Eridanus, s.r.o.