Dráteník
Opera o 2 dějstvích
Skladatel: František Škroup (1801 - 1862 Osice u Pardubic)
Libreto: J.K.Chmelenský
Premiéra: 21.2.1826 v Praze
 

1. dějství: Bohatý kupec Květenský chce provdat svou dceru Růženku za syna svého přítele, rovněž bohatého kupce. Jenže Růženka nechce mladíka, kterého ani nezná. Vybrala si už sama. Zalíbil se jí kdesi na návštěvě hoch, o kterém ví jen to, že se jmenuje Vojtěch. Je to mladík odvážný. Sotva starý kupec vytáhl paty, je tu, a když se mu nepodaří podplatit vrátného Kula, aby ho pustil dovnitř, vymění si šaty s chudým dráteníkem, a tak vniká do domu Květenského.

2. dějství: Růženka ve svém pokojíku vzpomíná na Vojtěcha. Liduška k ní se smíchem přivádí falešného dráteníka. Oba milenci naříkají na své otce, kteří je nutí ke svatbě s nemilovanými osobami. K tomu ještě přichází starý Květenský a je překvapen, když u nohou své dcery spatří cizího muže. S Květenským přišel ještě jiný muž, kterému Vojtěch nemůže přijít na oči. Je to totiž jeho otec. Užuž se Lidušce daří vyvést bez nehody Vojtěcha z pokoje, když se objeví pravý dráteník ve Vojtěchových šatech a úpěnlivě žádá o své šaty. Nikdo ničemu nerozumí, jen Vojtěch a ten mlčí. Zato se ozve rámus zvenčí, jak se do domu dobývá Hranatý se dvěma vojáky. Pronásledují dráteníka, kterého podezírají, že pěkné městské šaty ukradl. Ale najdou tu dva dráteníky, a když už se zdá, že pro jistotu odvedou oba, přizná se Vojtěch svému otci. Dojde ještě k trošce zmatku, ale konečně se vyjasní, že ti dva, kteří se mají tolik rádi, byli sobě určeni, aniž to věděli, otcovskou dohodou. A tak si mohou všichni vesele zazpívat.

Převzato z http://emil.htmlplanet.com - editoval Ing. Petr Balatý dne 6.5.2002. Copyright (c) 1999-2002 Eridanus, s.r.o.