Zmařená svatba
Národní opera o 3 dějstvích
Skladatel: Karel Šebor (1843 – 1903)
Libreto:    M. Červinková - Riegrová
premiéra:  25.10.1879 v Praze
 

1. dějství: Mladý venkovský chlapec Toník by se rád oženil s hezkým děvčetem Baruškou. Co je jim však platno, že se mají rádi, když Baruška je hospodyní u svého strýce kováře Vojty, a ten jí nechce dovolit vdavky, dokud si ho nevezme ta, kterou si vyhlédl, Baruščinu kamarádku Mařenku. A tak štěstí mladých lidí závisí na tom, jestli se jim podaří přemluvit Mařenku ke svatbě s Vojtou. Jenže Mařenka dala před sedmi lety slib svému milému Václavovi, že na něho počká, než se vrátí z vojny. Václav se dal naverbovat na vojnu za pět set zlatých a peníze dal Mařence, když po otcově smrti žila i s matkou v nouzi a bídě. Už sedm let se Václav nehlásí, asi je mrtev, a tak se děvče na radu dohazovače Hovorky rozhodne, že si Vojtu vezme a dopomůže tak ke štěstí Barušce a Toníkovi.

2. dějství: Mařenka se chystá ke svatbě, ale výčitky, že porušila slib Václavovi, ji neopouštějí. Václav se také právě vrací, a když vidí, že jeho nevěsta má před svatbou s jiným, s bolestí a hněvem od své nevěrné milé prchá.

3. dějství: Václav je povahou divoch a celý další průběh děje je založen na této jeho vlastnosti. Nejdříve se s Mařenkou, která není také žádná pokorná ovečka, pohádá tak, že Mařenka dokonce zapírá svou lásku. Furiant Václav proto spálí pět set zlatých, které si Mařenka vyprosila od Vojty, aby mohla splatit Václavovi dluh. Mezitím konečně dojde psaní, které Václav psal ze zajetí a které dokazuje, že své děvče skutečně miloval, a nakonec v psaní, které Mařenka schovávala jako poslední vůli své matky určenou Václavovi, je zase pět stovek, takže Václav může vrátit Vojtovi jeho peníze. Ten, kdo štval jednoho proti druhému a navíc si pomáhal ještě Toníkem, dohazovač Hovorka, ostrouhá kolečka a je pro posměch celé vsi, kdežto oba mladé páry se šťastně dají dohromady.
 


Převzato z http://emil.htmlplanet.com - editovala Eva Keřlíková p.p. dne 12.3.2005. Copyright (c) 1999-2002 Eridanus, s.r.o.