Svatojánské proudy
Romantická opera o 4 dějstvích
Skladatel: J. R. Rozkošný
Libreto:    Eduard Ruffer
Premiéra:  3.10.1871 v Praze
 

1. dějství: Lesník Bořita má tak krásnou dceru, že se líbí nejen prostému horníku Horymírovi, nýbrž i hraběti Čeňkovi. Hrabě si ji i přes rozdíl stavu chce vzít za manželku. Lesního tato pocta velmi těší, kdežto Julie vidí jen zkázu svého štěstí s Horymírem.

2. dějství: Hraběcí lesk přece jen Julii láká tak, že souhlasí s nabídkou hraběte a zradí svého Horymíra. Přijímá blahopřání svých družek, zve je na svatbu, kochá se horoucí láskou knížete, a když večer přijde k myslivně opět Horymír, vzkáže mu jen po jiné dívce, že už si na ni nemá myslet. Horymír zrádnou Julii prokleje.

3. dějství: Horymír, trpce zklamán ve své lásce, bloudí bouřlivou nocí, až klesne na břehu Vltavy u Svatojánských proudů. Ve svitu luny vynoří se z vody víla Vltavka a láká Horymíra k sobě. Horymír jí slibuje lásku, pomstí-li Juliinu vinu.

4. dějství: Sotva je po svatbě, podléhá Julie výčitkám svědomí. Sejde se s Horymírem, jenž ji po dlouhých výčitkách odpouští její nevěru a přemluví ji k útěku. Víla Vltavka plní svůj slib. Pomate Juliiny smysly, která jako bez ducha bloudí lesy. Vltavka si žádá svou odměnu, Horymírovu lásku, ale Horymír odpovídá, že není schopen milovat jinou bytost než Julii. Víla jej za to ve své zlobě usmrtí polibkem. Julie, hledajíc svého milence, objeví na břehu řeky jen jeho mrtvé tělo. Vyzná se svému otci i hraběti ze své lásky k Horymírovi a vrhne se do řeky, aby s ním byla spojena alespoň ve smrti.
 


Převzato z http://emil.htmlplanet.com - editovala Eva Keřlíková p.p. dne 12.3.2005. Copyright (c) 1999-2002 Eridanus, s.r.o.