Veselé námluvy
komická opera o 3 dějstvích
skladatel: Jan Malát (1843 1915)
libreto:     Karel Kádner
premiéra: 12.1.1908 v Praze
 

1. dějství: Dvě mladé dívky, kamarádky, by se rády vdaly za své chlapce, Karla za Josefa a Tonča za Matase. Dělá jim však starost vdova Procházková, která plete hlavu všem hochům. Proto žádají ponocného Kounováčka, vesnického tlampače, aby fintivou vdovu vdal. Vhodní ženichové jsou dva - právě otec Karly, chalupník Záhora, který si kdysi v mládí na Procházkovou myslil a bohatý statkář Paroubek, Tončin otec. Kounováček dohazuje vdově bohatšího Paroubka, slibuje si od něj totiž větší odměnu. Josef, nevlastní syn Procházkové a Karlin milenec, jenž by se rád zbavil macešina poručníkování a oženil se s Karlou, dohazuje svou macechu na vlastní vrub Karlinu otci, protože ví, že Záhora svou dceru neprovdá, dokud ji potřebuje jako hospodyni. Záhora je opravdu ochoten se s Procházkovou oženit.

2. dějství: Josef se domlouvá s Procházkovou, že by bylo nejlépe, aby se znovu vdala a tu dojde k zápletce. Ať prý si vdova vezme otce a on Josef jeho dceru. Procházková ovšem nemyslí shodně jako Josef na Záhoru a  Karlu, nýbrž na Paroubka a Tonču. Paroubek skutečně přijde na námluvy a Procházková mu dá svoje slovo. Jenže hned nato se objeví Záhora a připomíná jí bývalou lásku. Vdova mu za chvíli padne kolem krku.

3. dějství: V hostinci o pouti se svěřuje Tonča Karle, že si prý má vzít jejího Josefa. Obě děvčata se ovšem pohádají a Karla schválně tančí s Matasem. To zase rozhněvá Josefa. Pohádá se tedy ještě Karla s Josefem. K dovršení všech zmatků se ještě oba vdovci domlouvají, kdo se vlastně bude ženit a Josef se pustí do sporu s Matasem. Oba vdovci se však přece jen shodnou, že Procházková dala slovo vlastně oběma. Pak ji ovšem nechce žádný z nich a přelétavá vdova zůstává na ocet. Rozhodne se, že se raději ze vsi odstěhuje. Oba páry milenců se usmíří a jen Kounováček utrží posměch celé vsi za své nepodařené dohazovačství.
 


Převzato z http://emil.htmlplanet.com - editovala Eva Keřlíková p.p. dne 12.3.2005. Copyright (c) 1999-2002 Eridanus, s.r.o.