Zakletý princ
Komická opera o 3 dějstvích
Skladatel: Vojtěch Hřímalý (1842 - 1908)
Libreto:    J. H. Böhm
Premiéra: 16.5.1872 v Praze
 

1. dějství: Mladý venkovský švec Ivan je celkem spokojený se svým životem. Má však velký dluh u písaře Brka, který mu nadto ještě dolézá za jeho Evičkou. Není divu, že to Ivana dopálí, a tak písaře vyhodí, i když mu vyhrožuje exekucí. Utrápený Ivan se svěřuje se svými starostmi dvěma vznešeným pánům, kteří se zastavují před jeho domem. Kdyby tak byl princem, jak se mu o tom každou noc zdá, to by byl jiný život. Jeden z pánů,  sám princ, se rozhodně ztropit si ze ševce žert. Evička zatím vypravuje o blahobytu na zámku, kam chodí pracovat. Všecko se jí tam líbí, ale svého Ivana by přece nevyměnila za žádného z urozených pánů. Stmívá se a písař Brk přichází Evičce zpívat o dostaveníčku. K veselí vesničanů však při tom spadne do kašny a je zavřen do kurníku.

2. dějství: Princův žert začíná. Švec je ve spánku přenesen do zámku, a když se tu probouzí, je uctíván jako princ. Má se dokonce oženit s kněžnou. V té však ke svému zděšení poznává Evičku. Evička, zasvěcená do žertu, s ním ochotně hraje komedii. Ivan skutečně uvěří, že je princ. Nechá venkovskému učiteli zvýšit plat a Brkovi vyplatit svůj dluh. Scéna končí velkým plesem.

3. dějství: Druhého dne se Ivan zase probouzí ve své dílně. Nechápe, co se s ním děje. Maršálek mu odevzdává splacený úpis. Matka je ze všeho vyděšená, dokud  jí Evička nevyzradí, co se ve skutečnosti stalo. Evička musí přivléci Ivana na zámek, aby jej přesvědčila, že není princem, ale ševcem. Princ plní svůj slib, který dal Evičce, a jmenuje Ivana kastelánem. To proto, aby Evička získala svolení svého otce ke svatbě s Ivanem. Ivan konečně uvěří, že to vše byl jen nevinný žert, rád se vším souhlasí a těší se na život s Evičkou.
 


Převzato z http://emil.htmlplanet.com - editovala Eva Keřlíková p.p. dne 12.3.2005. Copyright (c) 1999-2002 Eridanus, s.r.o.