Jánošík
Opera o 4 dějstvích
Skladatel: Alois Hába
Libreto: A. Klášterecký
Premiéra: 23.2.1934 v Praze
 

1. dějství: Blíží se bouře, panští drábi vyhánějí na pole všechny robotníky, aby chránili panskou úrodu před nepohodou. Chybí jen Jánošíkův otec. Právě mu zemřela žena a starý gazda je už příliš sláb na to, aby snášel těžkou robotu. Avšak i jeho nelítostní drábové vyženou na pole a ztýrají ho tak, že umírá v náruči svého syna, který se právě vrácí ze studií na matčin pohřeb. Smrt obou rodičů a pohled na utrpení selského lidu přivedou Jánošíka k mužnému rozhodnutí. Bývalý student bohosloví prchá s několika odvážnými chlapci do hor, aby se stal mstitelem utlačované chudiny.

2. dějství: Jánošíkovi chlapci i jejich statečný vůdce se stávají postrachem pánů z celého kraje. Lid je však miluje a jejich děvčata je navštěvují v jejich horském království. Maris (???), dcera krčmáře z Polhory, se při takové návštěvě setkává v lese s Jánošíkem, přestrojeného za starého muže. Jánošík se jí dá poznat a prozradí jí dokonce tajemství své nezranitelnosti, které tkví v zázračném opasku a valašce. Když však potom při tanci s děvčaty věnuje Jánošík Maris příliš mnoho pozornosti, vzbudí  žárlivost Marisina milého, zbojníka Gajdošíka. Maris, která chce Gajdošíka přesvědčit o své upřímnosti, mu svěří Jánošíkovo tajemství. Zbojnické veselí přeruší zpráva o příchodu hajduků a zbojníci se připravují k boji.

3. dějství: Po úspěšných bojích s panskými vojsky vzpomínají zbojníci na své padlé kamarády a na Jánošíkova nadšená slova o svobodě prostého lidu odpovídají přísahami věrnosti. Vesničané v nich vidí své ochránce a přicházejí k nim pro pomoc. Stařečka, který chce svého syna vyplatit z vojny, Jánošík obdaruje a studenta doprovázejícího starce požádá o kázání na rozloučenou. Mladý kazatel dokládá slovy Písma spravedlnost Jánošíkova boje a zbojníci se rozcházejí, aby přečkali zimu dole v dědinách.

4. dějství: Jánošíka však v Polhorské krčmě očekává zrada. Žárlivý Gajdošík spolu s Marisiným otcem a starou bábou na peci mu připravili léčku. Ve strachu z prozrazení posílají pryč nic netušící Maris. A jejich plán se daří. Jánošíka, který přichází do krčmy, varuje sice v posledním okamžiku zraněný zbojník, ale je již pozdě. V nastalém boji stačí Jánošík ještě ztrestat Gajdošíkovu zradu. Krčmář mu však ukrývá jeho valašku, hajduci mu na radu baby sypou hrách pod nohy a rozetnou zázračný opasek. A Maris, která s plačícím lidem přiběhne do hospody, nalezne již uprostřed hajduků jen přemoženého a umírajícího hrdinu, který ani ve chvíli smrti nepřestává věřit v lepší budoucnost lidu.Převzato z http://emil.htmlplanet.com - editovala Eva Keřlíková, p.p., dne 12.6.2002. Copyright (c) 1999-2002 Eridanus, s.r.o.