V studni
Komická opera o 1 dějství
Skladatel: Vilém Blodek (1834 – 1854)
Libreto:    Karel Sabina
Premiéra: 17.11.1867 v Praze
 

Obsah: O svatojánském podvečeru si naříká stará Veruna, že už ji nazývají jen starou čarodějnicí, i když od ní všechna mládež chce každou chvíli nějakou radu. Má pravdu, právě přichází mladé děvče Lidunka s otázkou. Má si vzít mladého, kterého má ráda, nebo starého, kterého jí radí matka? Verunina rada zní, aby Lidunka, až měsíc vystoupí nad lesy, přišla k lesní studni, podívala se do ní a vzala si toho, koho uvidí ve vodní hladině.

Tu radu tajně vyslechnou oba Lidunčini nápadníci. Starý Janek se rozhodne sám. Vleze na strom nad studnu, aby se jeho tvář odrazila ve vodě. Ale jak to zkouší, spadne do studny. Stejnou radu dává Veruna také mladému Vojtěchovi. I on leze na strom právě tam, odkud Janek spadl.

A už přichází Lidunka, hledí do studny a ulekaně couvne, když v ní vidí Jankovu tvář. Naříká si svým družkám, ty jsou však kurážnější než ona, obstoupí studnu a vidí Janka, který celý smáčený a zablácený za posměchu vší mládeže vylézá z vody. Že tím svoje námluvy docela prohrál a že Lidunka už ani nepotřebuje tajnou radu, koho si má vyvolit, je docela jasné. A tak si Vojtěch Lidunku vesele odvádí.
 


Převzato z http://emil.htmlplanet.com - editovala Eva Keřlíková p.p. dne 12.3.2005. Copyright (c) 1999-2002 Eridanus, s.r.o.