Falstaff
Opera o 3 dějstvích
Skladatel: Giuseppe Verdi
Libreto: Arriga Boita
Premiéra: 9.2.1893 Milán, Itálie
 

1. dějství: V hospodě "U podvazkového řádu" sedí a všechno kolem tyranizuje tlustý nafoukanec, žrout a vychloubač, rytíř John Falstaff. Hádá se kde s kým, zvláště s hloupým doktorem Cajusem a nakonec zatouží i po milostném, či spíše výnosném dobrodružství, dokonce se dvěma ženami najednou, aby s jejich pomocí získal zlato jejich manželů. Ke každé z nich pošle jednoho že svých sluhů s dopisem na chlup stejným. V zahradě u Fordova domu domluví se paní Alice Fordová s paní Meg Pageovou, že dostaly Falstaffovy dopisy a za pomoci Nanetty a staré dohazovačky Quickly se rozhodnou, jak starého záletníka vytrestat. Na to se objeví Ford s nápadníky své dcery Nanetty, doktorem Cajusem, kterého Nanetta nemůže ani cítit a Fentonem, kterého miluje. Zápletka se rozvíjí i mimo plán veselých paniček. Falstaffovi sluhové, dopálení na svého pána, že jim nic neplatí, prozradí Fordovi, že starý záletník chce svést jeho ženu a ještě k tomu vybrat jeho pokladnu. Ford, který je žárlivý i bez příčiny, natož teď, káže Falstaffovým sluhům, aby ho pod falešným jménem uvedli ke svému pánu. Stačí přece dát Falstaffovi napít a on sám prozradí svoje pletky a úmysly.

2. dějství: Ford se nemýlil. Sotva se pod jménem "mistr Fontana" vetřel pomocí vína a dukátů do Falstaffovy přízně, dovídá se, že tento svůdce žen právě dostal prostřednictvím paní Quickly od jeho ženy pozvání na dostaveníčko. Ford si vymyslel opravdu ošklivou věc. Prý se marně uchází o paní Alici a když ji osvědčený svůdce přiměje ke hříchu jednou, nebude moci odolat ani jemu. Nic není snazšího míní Falstaff, dnes mezi druhou a třetí jde k paní Fordové. Ford si samozřejmě usmyslí, že svou ženu s Falstaffem překvapí. Věc se však vyvíjí jak si obě ženy usmyslely. Falstaff přijde, Alice se k němu lichotí, v tom Meg a Quickly spustí povyk, že Alicin muž jde nečekaně domů, nacpou Falstaffa do koše špinavého prádla a dají koš vysypat do řeky i se smutným hrdinou. Ford zuří, že se mu nepodařilo Falstaffa dostat a to tím více, když místo něho u své ženy přistihne v objetí Nanettu s Fentonem.

3. dějství: Komedie ale pokračuje. Paničky si vymyslely nový úklad. Po vykoupání v řece už pan Falstaff nevítá tak rád nový vzkaz, ale přece však slibuje, že přijde o půlnoci do sadu přestrojen za legendárního divokého lovce. Ten prý se zjevuje v průvodu strašidel pod dubem, na kterém byl kdysi pověšen. Ford už je do žertu zasvěcen a spoléhá na to, že při maškarádě se mu podaří provdat Nanettu za doktora Cajuse, kterému ji přislíbil. Ve windsorskem sadu se o půlnoci všichni sejdou. Paničky se ještě rychle domluví, že Nanetta se tajně provdá za Fentona a že v jejím oblečení nastrčí Cajusovi falešnou nevěstu. Jak zazní půlnoc, objeví se Falstaff v masce "černého lovce" i s rohy na hlavě, je přistižen houfem masek a důkladně zbit. Pak teprve víly a skřítkové sejmou škrabošky a vysmějí se starému hlupákovi. Pan Falstaff dovede však i v tak zlé chvíli zachovat klid a humor, když vidí, že Ford byl napálen sňatkem Nanetty s Fentonem. Vše byla jen komedie s dobrým koncem.

Převzato z http://emil.htmlplanet.com/ - editoval Přemysl Nedvěd st. dne 28.4.2002. Copyright (c) 1999-2002 Eridanus, s.r.o.