Komedianti
Opera o 2 dějstvích
Skladatel: Ruggiero Leoncavallo (1858 – 1919 Neapol, Itálie)
Libreto: Ruggiero Leoncavallo
Premiéra: 7.5.1892 Milán
 

   Na náves malé italské vší přijel vůz s tlupou komediantů. Vesničané je vesele vítají, čekajíce pěknou zábavu. Netuší, co se odehrává mezi nimi. Principál Canio má hezkou mladou ženu Neddu a tak na ní žárlí, že ani druhému z komediantů, Toniovi, nedovolí přiblížit se k ní. Caniova žárlivost není bezdůvodná, protože Tonio skutečně Neddu pronásleduje svou láskou do té míry, že ho Nedda musí zahnat ranou biče. Tu Tonio zlostně prohlásí, že taková urážka přijde Neddě draho. Brzy na to se dozví, že Nedda má skutečně milence. Je to venkovský hoch Silvio, který s Neddou smluví společný útěk. Tonio vidí příležitost splnit svou hrozbu. Přivede Cania, aby svou ženu přistihl při nevěře. Silviovi se však podaří utéci, takže ho Canio nepozná a Nedda přes všechny Caniovy hrozby, jméno svého milence neprozradí. Canio se na ní vrhá s nožem, ale ostatní herci ho zadrží. Je nutno hrát, obecenstvo se už sešlo.

   Ve hře, kterou herci hrají, se skutečnost mísí s dějem. Colombinu - Neddu, ženu paňáci - Cania, pronásleduje láskou sluha Tadeo - Tonio, ale ona miluje Harlekýna a chce s ním uprchnout. Paňáca však milence překvapí, Harlekýn uteče a Colombina je v rukou svého muže. Canio teď místo hry pokračuje v hádce s Neddou, vyčítá jí, jak ji kdysi vyzvedl z bláta a zachránil před smrti hladem. I obecenstvo začíná tušit, že se tu odehrává něco jiného než komedie. Canio se konečně vrhá na Neddu a bodne ji dýkou. Silvio, který je v hledišti, vrhá se Neddě na pomoc, je však Caniem rovněž probodnut. "Komedie je skončena", prohlásí cynicky Tonio obecenstvu.


Převzato z http://emil.htmlplanet.com/ - editoval Přemysl Nedvěd st. dne 28.4.2002. Copyright (c) 1999-2002 Eridanus, s.r.o.