Nápoj lásky
Komická opera o 2 dějstvích
Skladatel: Gaetano Donizetti
Libreto: Felice Romani
Premiéra: 12.5.1832 Milán, Itálie
 

1.dějství.
Adina, mladá venkovanka sedí za horkého letního dne s družkami ve stínu stromů. Žáru slunce lze uniknout, ale žáru lásky ne! To ví mladý Nemorino. Souží se láskou k Adině. Je nevzdělaný, ona chytrá a hezká. Adina umí krásné přednášet pověst o Tristanu a Isolde, jak spolu vypili čarodějný nápoj lásky. Objeví se sok, seržán Belcore, a nabízí Adině manželství. Nemorino žárlí. Adina jej posílá pryč od sebe do města k jeho nemocnému strýci, aby prý nepřišel o dědictví. Náhle přijel slavně na pozlaceném voze na náves doktor Dulcamara a vyvolává, co vše umí: vyhání nemoci i smrt, má lék pro omlazení, obstarává ženichy a nevěsty, zkrátka umí vše, co kdo potřebuje. Nemorino požádá doktora o nápoj lásky, o kterém přednášela Adina. Doktor Dulcamara prohlašuje, že takový nápoj má, chutná jak víno z Bordeaux a působí za 24 hodin (to už bude šarlatán dávno za horami!).

Nemorino nápoj okusí, chutná opravdu jak víno a tak si přihne důkladněji a náhle je odvážný i k Adině, ta předstírá, že přijímá dvoření seržána a nechápe proč ji Nemorino žádá, aby s rozhodnutím počkala alespoň o jediný den.

2.dějství.
Nápoj lásky neúčinkoval. Nemorino se dá naverbovat na vojnu a žene se koupit druhou láhev elixíru. Doktor Dulcamara přinesl zprávu, že Nemorino zdědil bohatství svého strýce. Všechny dívky se po něm začnou otáčet a Nemorino to přičítá elixíru. Adina žárlí a lichotí ji, že se Nemorino dal k vůli ní naverbovat na vojnu a proto se rozhodně pro něho. Odkoupí zpět vojenskou smlouvu a zasnubuje se s ním. Teprve potom se dovídá o jeho bohatství.

Doktor Dulcamara volá, že to všechno je výsledkem jeho čarodějného nápoje a jeho nápoj lásky kupuje celá ves.
 

Převzato z http://emil.htmlplanet.com/ - editoval Přemysl Nedvěd st. dne 28.4.2002. Copyright (c) 1999-2002 Eridanus, s.r.o.