Don Pasquale

Komická opera o 3 dějstvích
Skladatel: Gaetano Donizetti (1797 – 1848 Bergamo, Itálie)
Libreto: Camerano
Premiéra: 1843 Paříž, Francie
 

1.dějství: Starý mládenec Don Pasquale, lakomý, svéhlavý, lehkověrný, ale v jádru dobrák čeká na svého lékaře doktora Malatestu, aby se s ním poradil v důležité věci. Nelíbí se mu, že jeho synovec Ernesto se chce oženit s mladou vdovou Norinou a odmítá bohatou nevěstu, kterou mu dohazuje strýc. Doktor Malatesta přeje Ernestovi a Norině a nastrojí plán, jak jim pomoci. Poradí Donu Pasqualovi, aby se raději oženil sám. Nabízí mu sestru, dívku zcela nevinou, která tráví život v klášteře. Starý mládenec je najednou plný touhy po ženitbě. Mezitím doktor Malatesta rozvíjí svou intriku. Poradí Norině, aby se vydávala za jeho smyšlenou sestru, hrála nevinnou klášterní chovanku a po fingované svatbě měla na svého ženicha tak nezřízené požadavky, aby se jí rád zbavil ve prospěch svého synovce.

2.dějství: Hned po svatbě, při níž byl Ernesto svědkem, začne Norina hrát starému Pasqualovi jednu rozmarnou scénu za druhou.

3. dějství: Zlomyslné týrání Dona Pasquala pokračuje. Kočár, koně, toalety, divadla, účet za účtem a k tomu Norinina zpupnost. Don Pasquale pozdě lituje svého činu. Sloužící si naříkají na blázinec, ve který se proměnil tichý dům Pasqualův. Norina úmyslně upustí před Pasqualem pozvání na noční dostaveníčko v zahradě. Don Pasquale opět hledá radu u doktora Malatesty, jak přistihnout manželku při nevěře, aby ji pak mohl vyhnat. Slibuje, že zdaří-li se to, dá souhlas k Ernestově svatbě s Norinou. Fraška začne, Ernesto představuje milovníka a Don Pasquale šťasten vyhání svou ženu z domu. Norina odchází, ale vrací se jako nevěsta Ernestova. Donu Pasqualovi nezbývá, než aby, a to rád souhlasil se synovcovou ženitbou. Musí ještě vyslechnout z úst Noriny ponaučení: Bloud, kdo ve stáří myslí na lásku!
 

Převzato z http://emil.htmlplanet.com/. Copyright (c) 1999-2002 Eridanus, s.r.o.