Médium
Opera o 2 dějstvích
Skladatel: G.C. Menotti (1911 Cadeglianp)
Libreto: G.C.Menotti
Premiéra: 18.2.1947 New York
 

   Madam Floře, její dceři Monice a asistentovi Tobymu, němému cikánskému chlapci, se podaří udělat že svých spiritistických seancí výnosný obchod. Monika propůjčila svůj hlas k vzývání duchů že záhrobí a Toby se stará o hýbání stolečkem. Pak však začnou "Bábu", která propadla alkoholu, trápit výčitky svědomí a pochyby, protože podváděla. Stále více se bojí duchů, které vyvolala.

   Při jedné ze seancí s manžely Gobineauovými a paní Nolanovou náhle vykřikne, protože si myslí, že se jí dotkla ledová ruka. Podezřívá chudáka
Tobyho, chce ho dokonce bít, čemuž zabrání Monika. Mezi ní a Tobym se vyvinula něžná láska. Monika prohlásí, že všechno je podvod, nikdo jí však nevěří. Madam Flora se opíjí stále víc a ani při příští seanci není střízlivá. I když se ke svým machinacím nepokrytě přizná, chtějí její hosté věřit na duchy dál.

   Když všichni odejdou, opilá "bába" usne. Toby, který hledá Moniku, ji nechtěně vzbudí. Rychle se schová za závěs. Flora vidí s panickou hrůzou pohyby za závěsem, několikrát zavolá kdo je tam, ale když se neozve žádná odpověď, vystřelí tím směrem z revorveru. Závěs se zbarví rudé. Když se mrtvý Toby skácí k zemí, věří madam Flora ve svém pomatení, že zabila ducha.
 

Převzato z http://emil.htmlplanet.com/ - editoval Přemysl Nedvěd st. dne 28.4.2002. Copyright (c) 1999-2002 Eridanus, s.r.o.